Kripto para fonları toparlanıyor: İki hafta üst üste para girişi var

Kripto para fonları toparlanıyor: İki hafta üst üste para girişi var

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto para fonları toparlanıyor: İki hafta üst üste para girişi var

Aralık ayı başında Fed toplantı tutanaklarının yayımlanmasıyla sert bir düşüş yaşayan ve toparlanmakta zorlanan kripto para piyasalarındaki geriye gidiş, daha çok kurumsal şirketlerin yöneldiği kripto para fonlarını da etkilemişti.

Avrupa’nın en büyük dijital varlık yönetim şirketi CoinShares’in düzenli olarak hazırladığı kripto para fonları raporunda 28 Ocak’ta sona eren haftanın rakamları da geldi ve net şekilde bazı iyiye gidiş hamleleri görüldü.

Bitcoin ve çoklu varlık fonlarına büyük ilgi…

Kripto para fonlarına giren ve buralardan çıkan miktar toplandığında fonların bu hafta 19 milyon dolar artıya geçtiği görülüyor. Toplamda 56 milyon dolarlık girişin 22 milyon doları Bitcoin’e olurken, çoklu varlık fonlarına yatırılan meblağ da 32 milyon dolar oldu. Fiyat düşüşüyle birlikte Bitcoin’de ay başından bu yana yaşanan çıkışların miktarı tam 132 milyon dolardı. Dolayısıyla en büyük kripto paranın fonlarında da net bir toparlanma gözüküyor. Bitcoin fonlarına 2 haftadır girişlerin gözükmesi de olumlu bir gelişme…

Ethereum’dan çıkışlar sürüyor

Bitcoin fonlarındaki toparlanmaya rağmen Ethereum fonlarındaki çıkışlar ise sürüyor. Ay başından (Ocak) bu yana toplamda 111 milyon dolar çıkışın görüldüğü Ethereum fonlarında Bitcoin’de olduğu gibi toparlanma gözükmüyor. 28 Ocak ile biten haftada Ethereum fonlarından çıkan miktar da 26.8 milyon dolardı. Ethereum’daki çıkışlar da üst üste 8 haftaya dayanmış durumda.

Son istatistiklerin ardından ise Bitcoin fonlarındaki toplam meblağ 31 milyar 400 milyon dolar olurken, Ethereum’da bu rakam ise 10 milyar 700 milyon dolardı. Bitcoin fonlarının değeri, bir önceki hafta 29 milyar dolara kadar düşmüştü ve bu rakam Temmuz 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeydi.

En büyük açık ara Grayscale…

Dünyanın en büyük dijital varlık yatırım şirketi olan Grayscale, bu alandaki üstünlüğünü ise açık ara sürdürüyor. Son hafta rakamlarına göre Grayscale’in yönetimi altında şu anda 32 milyar 188 milyon dolarlık yatırım bulunuyor. İkinci sırada ise bu raporu hazırlayan CoinShares fonları bulunuyor. CoinShares yönetimi altında ise 3 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Yani Grayscale bu anlamda en yakın rakibine 10 kat fark atmış durumda… Grayscale’in Bitcoin fonu olan GBTC’yi de bir ETF’e çevirmek istediği biliniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap