Kripto Para Dünyasında Sıcak Gelişmeler! Worldcoin Soruşturuluyor

Kripto Para Dünyasında Sıcak Gelişmeler! Worldcoin Soruşturuluyor

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Para Dünyasında Sıcak Gelişmeler! Worldcoin Soruşturuluyor

Hindistan Yüksek Mahkemesi, kripto para alanındaki düzenleyici netlik için adım attı. Japonya Blockchain Birliği, Japon hükümetine Kripto Varlıklarının vergilendirilmesi konusunda davet yaptı. Kırgızistan, kripto madencilik çiftliği yatırımı için kolları sıvadı. CNIL, Worldcoin’in data toplama sistemlerini sorguluyor.

Kripto para düzenlemeleri konusunda kararlı aksiyon talebi

Hindistan Yüksek Mahkemesi, ülkenin kripto para ünitesi alanındaki düzenleyici netlik eksikliğini gidermek için adım attı. Bu doğrultuda, Birlik Hükümetini kapsamlı mevzuat oluşturma konusunda kararlı adımlar atmaya çağırdı. Haberlere nazaran Yüksek Mahkeme, Birlik hükümetini kripto para ünitelerini içeren ceza davalarını soruşturmaya adanmış federal bir ajansın kurulmasına ait niyetlerini netleştirmeye yönlendirdi. Mahkeme, Merkezin dijital para ünitelerini düzenlemek için şimdi bir yasa uygulamadığı belirtti. Ayrıyeten, kripto para ünitesiyle ilgili hususları ele almak için uzman bir ajans kurmadığını kaydetti. Bu yüzden de hayal kırıklığını lisana getirdi.

Duruşmalar sırasında, Surya Kant ve Dipankar Datta’dan oluşan bir yargıçlar heyeti, hükümeti kripto para ünitesi davalarını manaya ve soruşturma konusunda uzmanlaşmış ulusal seviyede bir ajansın yokluğu konusunda dikkatle sorguladı. Yargıçlar, yüksek kaliteli bir soruşturma sürecine duyulan gereksinimi vurguladı. Bu bağlamda, kripto para süreçlerinin karmaşıklığına dikkat çektiler. Bu yüzden de şu anda bu tıp davaları ele alan klâsik polis memurlarının ötesinde bir uzmanlık gerektirdiğini ima ettiler.

BTC Piyasası: Kripto Para Dünyasında Sıcak Gelişmeler! Worldcoin Soruşturuluyor 1

Kripto para vergilendirmesinde ıslahat çağrısı

Japonya Blockchain Birliği (JBA), Japon hükümetini Kripto Varlıklarının vergilendirilmesini gözden geçirmeye resmen çağırdı. Önerilen değişiklikler, şirketleri web3 sanayisine girmekten caydıran mahzurların üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Ayrıyeten, halk ortasında kripto paraların daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Uzmanlara nazaran, uygulanması halinde, bu revizyonlar Japonya’yı, ülkenin geleceği için potansiyel ekonomik yararlarla birlikte, önde gelen bir Web3 gelişmiş ülkesi olarak konumlandırabilir.

JBA’nın önerisi, her biri kripto vergilendirmesinin farklı istikametlerini amaç alan üç ana talep etrafında dönüyor. Birinci olarak, dernek, üçüncü şahıslar tarafından ihraç edilen kripto varlıklarını elinde bulunduran şirketlerde yıl sonu gerçekleşmemiş kar vergilendirmesini kaldırmayı amaçlıyor. İkinci talep, şahsî kripto varlık alım satım karları için vergilendirme yolunun revizyonunu içeriyor. Üçüncüsü ise kripto varlıkların takas edilmesinden elde edilen karlar üzerindeki gelir vergisinin kaldırılmasıyla ilgili. Bu teklif, JBA’nın tekliflerinin hayati bir tarafını içeriyor.

Kırgızistan kripto madencilik çiftliği yatırımı yapacak

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, Kambar-Ata-2 Hidroelektrik Santrali’nde bir kripto para madenciliği çiftliğinin inşası için yeşil ışık yaktı. Projenin maliyetinin 20 milyon doları bulacağı iddia ediliyor. Bu argümanlı proje, kripto para madenciliği için ülkenin bol hidroelektrik güç kaynaklarından yararlanmayı amaçlıyor. Karar, hem vatandaşlar hem de uzmanlar ortasında hem heyecan hem de telaş yarattı. Bu da bir bakıma kripto para bölümünün kutuplaştırıcı tabiatını yansıtıyor.

Fransa, Worldcoin’i soruşturuyor

Fransa’nın data müdafaa kurumu olan Fransız Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komitesi (CNIL), epeyce tanınan olan yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT’den sorumlu şirket OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından başlatılan bir teşebbüs olan Worldcoin’in data toplama uygulamalarına ait önemli çekincelerini lisana getirdi. Reuters raporuna nazaran CNIL, Worldcoin’in bilgi toplama usullerinin yasallığını inceliyor. Ayrıyeten, biyometrik dataları hangi şartlar altında sakladığını sorguluyor.

BTC Piyasası: Kripto Para Dünyasında Sıcak Gelişmeler! Worldcoin Soruşturuluyor 2

CNIL, “Biyometrik dataların saklanma şartları üzere bu toplamanın yasallığı da kuşkulu görünüyor” dedi. Bu açıklama, ajansın Worldcoin’in şahsî bilgileri elde etme ve kullanma biçimi konusunda tasalarını vurguluyor. Bilhassa de biyometrik dataların kullanımı konusundaki telaşları ön plana çıkarıyor. Worldcoin protokolünün ardındaki kuruluş olan Worldcoin Vakfı, Cayman Adaları merkezli bir kuruluş. Worldcoin, CNIL’in soruşturmasına cevap vermekte gecikmedi. Vakıf, Worldcoin’in faaliyet gösterdiği pazarlarda ferdî dataların işlenmesine ait tüm yasa ve yönetmeliklere uyduğunu belirtti. Bununla birlikte, kurumun bilgi toplama uygulamalarına ait kuşkuları kaşları kaldırdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap