Kripto Para Dünyasında Milyar Dolarlık Suçlama! İşte Sonuç

Kripto Para Dünyasında Milyar Dolarlık Suçlama! İşte Sonuç

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Para Dünyasında Milyar Dolarlık Suçlama! İşte Sonuç

Önde gelen kripto para karıştırıcısı olan Tornado Cash’in kurucu ortaklarından biri ile ilgili gelişme yaşanıyor. Buna nazaran, ABD Adalet Bakanlığı tarafından 1 milyar dolar aklama suçlamasının akabinde kefaletle hür bırakıldı. Yaptırım uygulanan kripto karıştırıcısının ardındaki şahıslardan biri olan Roman Storm’dan haber var. Savunma avukatı Brian Klein tarafından onaylandığı üzere kefaletle hür kaldı. Ayrıntılara bakalım.

Kripto para dünyasında yazılım geliştiricileri için çıkarımlar

Serbest bırakılmasına karşın Storm’a karşı açılan dava kıymetli. Potansiyel olarak tüm yazılım geliştirme topluluğunu etkileyebilecek daha geniş kapsamlı sonuçlar doğuruyor. Storm’a yöneltilen suçlamalar Tornado Cash’in geliştirilmesindeki rolü etrafında dönüyor. Ayrıyeten direkt fon aklamak yerine yazılımı yaratarak kara para aklamaya yardım etmekle suçlanıyor. Avukat Brian Klein bu yeni yasal yaklaşımla ilgili kaygılarını lisana getiriyor. Buna nazaran, bunun kripto para dünyasındaki tüm yazılım geliştiriciler için risk oluşturduğunu belirtiyor.

BTC Piyasası: Kripto Para Dünyasında Milyar Dolarlık Suçlama! İşte Sonuç 1

ABD Adalet Bakanlığı, Tornado Cash‘in kurucularından Roman Storm ve Roman Semenov’un, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı kümesi Lazarus’a kara para aklama konusunda yardımcı olmak için komplo kurmakla suçlandığını açıkladı. İddianamede, hatalılara kripto para kullanarak fon aklama ve gizleme konusunda yardımcı olmayı amaçlayan 1 milyar dolarlık devasa bir operasyona katıldıkları argüman ediliyor. Bilhassa bu operasyon, daha evvel ABD hükümeti tarafından yaptırım uygulanan devlet dayanaklı Kuzey Koreli bir siber kabahat kümesi ismine fon aklamayı da içeriyor.

Adalet Bakanlığı’ndan bir mesaj

Başsavcı Merrick Garland yaptığı basın açıklamasında suçlamaların ciddiyetini vurguluyor. Başka taraftan kripto para ünitelerini kullanarak cürüm faaliyetlerinde bulunanlara net bir bildiri gönderdi. Garland, suçlamaların, kripto para karıştırıcıları üzere teknikler de dahil olmak üzere, kripto para ünitesini yasadışı emellerle kullanmaya çalışan şahıslara bir ihtar niteliğinde olduğunu belirtti. DOJ’un duruşu kesin. Plan ne kadar sofistike olursa olsun yahut süreçleri anonimleştirme teşebbüsleri ne olursa olsun, bu kabahatler için hesap verebilirlik geçerli olacak.

BTC Piyasası: Kripto Para Dünyasında Milyar Dolarlık Suçlama! İşte Sonuç 2

Kripto para Ethereum (ETH) üzerine konseyi bir platform olan Tornado Cash’in faaliyet alanı farklı. Buna nazaran, kullanıcıların dijital varlık süreçlerini gizlemelerini sağlamak için kripto paraların karıştırılmasını kolaylaştırıyor. Fakat platform, 2022 yılında ABD hükümeti tarafından ulusal güvenlik telaşlarıyla ilgili nedenlerden ötürü yaptırımlarla karşılaştı. Bu olay, kripto para ünitesi alanında faaliyet gösteren platformların karşılaştığı düzenleyici zorluklara vurgu yapıyor. Ayrıyeten yasal karmaşıklıklara girme potansiyellerinin altını çiziyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda yasal süreçler ilerliyor. Öteki taraftan bu davanın sonucu kripto dünyasında değerli bir emsal teşkil edecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap