Kripto Para Borsaları Kabus Gibi Bir Hafta Geçiriyor

Kripto Para Borsaları Kabus Gibi Bir Hafta Geçiriyor

Paylaş
Kripto Para Borsaları Kabus Gibi Bir Hafta Geçiriyor

Kriptokoin – Kripto para borsaları, haftalar boyunca artan ani kapanmalar, milyonlarca dolarlık hackler ve sert davalarla karşı karşıya kaldıklarından korkunç bir hafta geçiriyorlar. İşte son borsa durumlarının bir dökümü.

Geçen hafta, kripto para borsaları ile ilgili birkaç olay görüldü. Bu durum 2019’da bile kripto alım satımının öngörülemeyen riskler taşıdığını gösteriyor. Kuşkusuz, borsalar fiyatları kontrol etmenin anahtarı ama aynı zamanda meydana gelebilecek karışıklıkların da sıcak noktaları. Geçtiğimiz hafta BitMex email sızıntısından çok daha fazlası yaşandı. Büyük ve küçük borsalarla bağlantılı birkaç saç baş yolduran olumsuzluklar görülüyor.

Kabus Gibi Hafta Kapanan Borsalar: Dx, Golix, Bc, Einstein

Geçen hafta birkaç borsa havlu attı. Azalan altcoin hacimleri, daha karmaşık düzenlemeler ve daha büyük pazarlarda fon yoğunlaşması daha küçük pazarların ölümüne neden oldu.

DX.Exchange, en azından düzenli bir şekilde kapanıyor ve fon çekmek için bir süre sunuyor. Kapanmanın nedeni, güvenlik ve yasal şeffaflık ile ilgili operasyonel maliyetlerin artması. Kripto borsası şimdi borsayı satmak ve işini kurtarmak için bir ortak arıyor.

Zimbabwe merkezli Golix kripto para borsası daha çarpıcı bir hikaye sundu. Borsa sahibi, soğuk cüzdanlara şifrelerini kaybettiğini iddia etti ve böylelikle borsadaki tüm koinlerden mahrum kaldı. Neyse ki, kayıp sadece 33 BTC idi, ancak çıkış dolandırıcılığı ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor.

“Kayıp parola” bahanesi, CEO’nun gizemli bir şekilde vefat etmesinden sonra binlerce BTC’yi kaybettiği ortaya çıkan ve faaliyetlerine son verilen Kanada kripto borsası QuadrigaCX’teki gibi şüpheli görünüyor.

Bir diğer borsa kurucusu Michael Göktürk ile birlikte, Einstein Borsası bulunuyor. Borsada, kullanıcıların varlıklarına ulaşmakta zorluk çektiği şikayetleri zaten vardı. Borsaya el konuldu ve British Columbia Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından geçici bir denetleyiciye verildi.

Sim Kartı Değişikliği, Manipülasyonlar ve Davalar

Borsalar ve işlemlerini sürdürmeleri, bazı trader’ların yatay yolu seçmesini sağladı. SIM takas saldırısına kurban olan bir kripto tüccarı, Bittrex’e 1 milyon dolarlık dava açmaya karar verdi. Davacı Gregg Bennet, Bittrex’i 100 BTC’nin kaybedilmesi için dava ediyor, piyasa operatörünün güvenlik standartlarına uymadığını ve koinlerinin çekilmesine izin verdiğini belirtiyor.

Küçük bir türev piyasası olan FTX borsası, Binance vadeli işlemler borsasında tasfiyeye neden olma girişimi ile kripto pazarını manipüle ettiği iddiasıyla bir toplu dava ile karşı karşıya. FTX’in ana şirketi olan Alameda Research, davanın anlamsız ve asılsız olduğunu iddia ediyor.

Ve Diğerleri

Bir dizi borsa önceden belirlenmiş, ancak yine de çarpıcı bir hamle ile karşı karşıya kalıyor: ABD’li yatırımcılarını yerel bir ortağa devretmek. Binance zaten bunu yapmış ve süreci Ekim ayına kadar tamamlamıştı. Ancak Huobi Global, ABD tüccarlarını pozisyonlarını kapatmaları ve 13 Kasım’a kadar fonlarını çekmeleri konusunda uyardı. Poloniex ve Bittrex, işlerini daha kripto uyumlu yönetmeliklere sahip bölgelere hizmet verecek şekilde yeniden düzenliyor.

Daha katı düzenlemeler, likidite ve risk almanın daha sınırlı olduğu ve daha küçük ve daha az popüler olan altcoinlerin etkinliklerinin bitişinin görüldüğü anlamına geliyor.

Borsalar sürekli faaliyetlerini değiştiriyor. Altcoin patlaması geçtikten sonra, piyasa operatörleri diğer gelir kaynaklarını bulmak zorunda kaldılar. Kripto temelli borç verme, belirleme ve vadeli işlem piyasaları en uyarlanabilir ekipler için durgunluk yarattı. Ancak daha küçük piyasa operatörleri risk altında kalıyor ve yatırımcıları BTC’lerini bir daha asla görmeme riskine maruz bırakıyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap