Kripto para bölümünde gündeme yansıyan 5 gelişme

Kripto para bölümünde gündeme yansıyan 5 gelişme

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto para bölümünde gündeme yansıyan 5 gelişme

Investing.com – Kripto para piyasaları geneline bugün olumlu bir hava hakim. Bitcoin tekrar 30.000 dolarlık ruhsal düzeyinin üzerinde hareket ediyor. Altcoin piyasasında ise değerli fiyat hareketleri kelam konusu. 

Kripto para piyasaları hafta sonundan bu yana düşüş eğilimli hareket ediyordu. Haftanın ikinci yarısında ise bu eğilimin aksine döndüğüne dair belirtiler var. Piyasa dünden bu yana olumlu hareket ederken toplam bedel 1,21 trilyon dolara ulaştı. Son 24 saatlik ortalama süreç hacminin 20 milyar doların altında zayıf seyretmesine karşın bilhassa altcoin piyasasında kimi kripto paralar değerli kazanımlar elde etti. 

Bugün birinci 100 kripto para ortasında Bitcoin ve Ethereum’dan daha âlâ performans gösteren altcoinlerin başında; %20 oranında kıymet artışı kaydeden Stellar ile Chainlink var. Akabinde Synthetix ve XDC Network, %10’un çabucak üzerinde bedel artışlarıyla geliyor. 

1inch, MultiversX ve Frax Share ise bugün kısmi düşüşle piyasadan negatif ayrışan altcoin’lerin başında yer alıyor. 

Kripto kesiminde bugün öne çıkan birtakım gelişmeleri aşağıdaki üzere özetledik.

Binance Labs, Blockchain ağını genişletmek için Radiant Capital’a 10 milyon dolar yatırım yaptı

Binance Labs, Blockchain ağını genişleterek kullanıcıların daha kolay biçimde borç verme yahut kredi kullanma süreçlerini kolaylaştırmak için DeFi kredi protokolü Radiant Capital’e 10 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

Binance Labs’ın yatırım yaptığı öteki bir şirket olan LayerZero Labs üzerinde geliştirilen Radiant Capital, kullanıcıların kripto kredisi almalarına ve varlıklarını ödünç vermelerine aracılık ediyor. Binance Labs, böylelikle benzeri hizmetler sunduğu BNB Chain ve Ethereum ve Arbitrum ağlarındaki faaliyetlere bir yenisi daha ekledi.

Solana ağı, çalışma performansıyla göz dolduruyor

Solana’nın 2023 yılı birinci yarı performans raporuna nazaran ağ, 2. çeyrekte %100 performansla çalıştı. Buna nazaran ağ, geçmiş periyotlarda yaşadığı kesintileri geride bırakan br görünüm sergiledi. 

Yapılan açıklamada bu yılın birinci yarısında ortaya çıkan kimi zorluklara karşın ağın çok güzel performans sergilediği aktarılırken merkezsiz akıllı kontrat ağının performansının daha da âlâ hale geleceği sav edildi.

LINK, istikrarlı yükselişine devam ediyor 

Chainlink’in mahallî varlığı LINK, bugün %20’yi bulan kıymet artışıyla öne çıkan altcoin oldu. Blockchain ağları ortasında oracle hizmet sağlayıcısı olarak değerli bir role sahip olan protokol, Chainlink BUILD programından yarar sağlamaya devam ediyor.

Chainlink BUILD ile faaliyetlerini genişletmeye devam eden protokol, LINK’in talep artışına da değerli bir katkı sağlıyor. Chainlink kurucusu Sergey Nazarov ve öteki grup üyeleri, Chainlink ekosistemine yeni projeler getirmek konusunda başarılı ataklar yapmaya devam ederken Blockhain ağının organik büyümeye devam etmesi, lokal varlığı LINK’in de  toparlanmasına değerli bir katkı sağlıyor.

Polygon Labs, Polygon 2.0’ı oluşturmak için operasyonlarını güncelliyor

Polygon Labs, geliştiricilerin ağ üzerinde birkaç katman-2 oluşturmak maksadıyla yakın vakitte piyasaya sürülecek olan Polygon 2.0 stratejisi için idare sistemini güncelleme önerisi sunduğunu bildirdi.

Buna nazaran geliştiriciler, Polygon ekosisteminde belli fonksiyonlara hizmet edecek 3 ana temelden oluşan kapsamlı ve yenilikçi bir yönetişim yapısı teklif etti.

Tesla, Bitcoin ödemelerini tekrar etkinleştiriyor mu?

Bugün piyasada ortaya çıkan söylentiler, Tesla’nın ödeme seçeneklerine Bitcoin ve Dogecoin’i eklemek üzere olduğu istikametindeydi.

Sosyal medyada gündem olan söylentilere nazaran Tesla, ödemeler kısmındaki kaynak koduna Bitcoin ve Dogecoin kodlarını eklemiş olabilir. Lakin mevzuyu yakından inceleyen kullanıcılar, bu söylentileri boşa çıkardı. 

Yapılan araştırma, arşivden alınan manzaralara nazaran kaynak kodunun daha evvel eklendiğini ortaya koydu. Böylelikle Tesla grubunun Bitcoin ödemelerini sonlandırdıktan sonra kodları kaldırmadığı ortaya çıktı.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap