Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası…

Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası…

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası…

Kripto para dünyasında bu hafta bir Worldcoin fırtınası esti. Haberin olmadığı bir gün bile geçmedi. Öteki taraftan Federal Rezerv faiz oranlarını 22 yılın en yüksek düzeyine çıkardı. Ayrıyeten kripto piyasası cansız bir hafta geçirdi. Worldcoin Protokocol ve lokal kripto para ünitesi WLD’nin piyasaya sürülmesi olay oldu. Saklılık, erişilebilirlik, merkezileşme ve güvenlikle ilgili soruları gündeme getirdiği için birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Open AI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan Worldcoin, biyometrik dataları kullanarak bankasızları bankalandırmayı hedefliyor. Lakin Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin ve İngiltere Bilgi Komiserliği Ofisi, uygulanabilirliği ve potansiyel problemleri hakkında kuşkularını lisana getirdiler. Bu hafta gündemi sarsan bahislere bakalım.

Bitcoin ve Ethereum düşük performans gösterdi

Piyasa önderleri Bitcoin ve Ethereum arka arda beşinci haftalarını da düşük fiyat performansıyla geçirdi. Bitcoin %1,7 kıymet kaybederek 29.291 dolardan süreç gördü. Ethereum %0,9 gerileyerek 1.872 dolardan el değiştirdi. Federal Rezerv’in son faiz artırımlarının önde gelen coinlerin fiyatları üzerinde çabucak bir tesiri olmadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası… 1

SEC’e karşı mahkeme salonunda kazanılan zaferle desteklenen son büyüme atılımının akabinde, XRP’nin fiyatı hafta boyunca %7,7 oranında düştü. Öbür taraftan 0,70786 dolardan süreç gördü. Toncoin (TON) de kayda kıymet bir fiyat düşüşü yaşadı. Hafta boyunca yaklaşık %15 düştü ve yazım sırasında 1,24 dolardan süreç gördü.

Kripto para siyasetleri: Rusya, Kore ve ABD

Rusya, ülkenin merkez bankası tarafından denetlenecek olan dijital bir rubleye yasal para statüsü verdi. Güney Kore, kripto hatalarıyla uğraş etmek ve yatırımcıları korumak için kurumlar ortası bir soruşturma ünitesi kurdu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası… 2

ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, kripto sanayisi ve tüketicinin korunması üzerindeki tesiri konusunda farklı görüşlere sahip olan Finansal Yenilik ve Teknoloji (FIT) Yasası üzerinde çatıştı. Ayrıyeten, “2023 Ödeme ve Stablecoinler Yasası için Netlik” isimli bir stablecoin tasarısı, ABD dolarına sabitlenmiş stablecoinler için düzenleyici netlik konusunda tartışmalarla karşı karşıya kaldı. Kripto para piyasası, yörüngesini şekillendiren çeşitli projeler ve düzenleyici gelişmelerle gelişmeye devam ediyor.

Kripto para Cardano ADA’da problemli süreç devam ediyor

2023’te yükselmesine karşın ADA/USD 2022’nin en düşük düzeylerinin altına indi. Bir çift taban formasyonu kelam konusu. Fakat 0,55 doların üzerine çıkılması bilakis dönüş formasyonunu teyit edecekt. Bu hafta üç merkez bankası faiz oranı kararlarını açıkladı. Federal Rezerv de bunlardan biriydi. ABD doları cinsinden kripto para ticareti yapanlar için Fed’in kararı yazın en değerli olaylarından biri oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası… 3

Haziran ayında faiz artırımını “es” geçme kararının akabinde Fed, enflasyonla çabadaki besbelli iyileşmelere karşın Temmuz ayında faizleri artıracağının sinyalini verdi. Bu doğrultuda piyasa faiz artırımını fiyatladı. Ayrıyeten Fed de faiz artışını gerçekleştirdi. Bu nedenle, tüm dikkatler Fed’in ileriye dönük olarak ne sinyal vereceği üzerindeydi. Daha fazla sıkılaştırma mı yoksa en son orana ulaştığı gerçeği mi? Volatilitesi kripto para yatırımcılarını direkt etkilediği için ABD doları için her detay kıymetliydi.

Mevcut döngü sona erdi mi?

Sonuç olarak, Fed faiz oranını 25 baz puan daha artırdı. Buna nazaran mevcut döngünün sona erdiğine dair bir sinyal vermedi. Bu nedenle, Fed toplantısının sonucu ABD doları için şahin olarak görülebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası… 4

Diğer taraftan kripto para piyasasının konsolidasyonunu sürdürmesi ve Fed toplantısının akabinde klasik döviz piyasasına nazaran daha az dalgalanma yaşaması şaşırtan değildir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası… 5

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Cardano (ADA), Bitcoin ve öbür büyük kripto para ünitelerinin 2023’teki en düşük düzeylerinden sıçramasıyla 2022’de yükseldi. Bunu yaparken, piyasa 0,4 dolar bölgesine kadar çok az dirençle karşılaştı ya da hiç karşılaşmadı. Bu, ADA/USD’nin geçmişte takviye bulduğu ve artık takviyenin dirence dönüştüğü bir alan. Birkaç ay boyunca ADA/USD, satıcılar her ortaya çıktığında direnci kıramadı. Ayrıyeten kırdığında da üzerinde tutunamadı. Satış baskısı o kadar ağırdı ki piyasa 2022’nin en düşük düzeylerinin bile altına düştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Aleminde Gündemi Sarstılar! Cardano, Worldcoin ve Dahası… 6

Doğal olarak, bu haftaki Fed kararı değerliydi. Zira ADA/USD son taban denemesiyle ikili bir taban oluşturmuş olabilir. Fed’in kararı daha düşük bir doları tetiklememiş durumda. Lakin, muhtemel çift taban nedeniyle ADA/USD için önyargı bir biçimde yükseliş eğilimini koruyor. Bu nedenle, ADA/USD 0,4 doların üzerine çıkarsa, daha fazla alıcı üstte turuncu renkle görülen formasyonun ölçülü hareketini takas etmek için devreye girebilir. Bu sayı 0,55 dolara işaret ediyor. Başka taraftan bu türlü bir piyasa hareketinde düşüş eğilimi nihayet geride kalacak üzere.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap