Kripto Milyarderi, Pay Senedi Satıp Bu Coinden Alıyor!

Kripto Milyarderi, Pay Senedi Satıp Bu Coinden Alıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Milyarderi, Pay Senedi Satıp Bu Coinden Alıyor!

Ünlü iş zekası firması MicroStrategy, 2023 yılının 2. çeyreğine ait mali sonuçlarını bildirdi. Bitcoin varlıklarına kıymetli eklemeler yaptığını ortaya koydu. Şirketin Finans Yöneticisi Andrew Kang’a nazaran, MicroStrategy ikinci çeyrekte Bitcoin başına ortalama 28.136 dolar maliyetle 347 milyon dolar meblağında 12.333 Bitcoin satın aldı. Bu kripto alımı, 2021’in 2. çeyreğinden bu yana tek bir çeyrekte gerçekleşen en büyük artışı temsil ediyor. Bu sırada, MicroStrategy, daha fazla BTC satın almak için pay satışı yapacağını söyledi. İşte detaylar…

MicroStrategy, kripto para satın alımını açıkladı

2. çeyrek raporuna nazaran MicroStrategy, 12.333 Bitcoin satın aldı. Fakat bu, MicroStrategy’nin genel Bitcoin satın alımlarının sadece bir kısmını oluşturuyor. 31 Temmuz 2023 prestijiyle şirket 4,53 milyar dolar karşılığında toplam 152.800 BTC ya da Bitcoin başına yaklaşık 29.672 dolar elde etti. Yüksek kestirimlere karşın, Bitcoin’in defter pahasının 2,3 milyar dolar olduğu bildirildi ve bu da birinci Bitcoin alımından bu yana 2,196 milyar dolarlık kümülatif kıymet düşüklüğü ziyanına işaret ediyor. Bu da Bitcoin başına ortalama 15.251 dolarlık bir defter bedeliyle sonuçlandı.

BTC Piyasası: Kripto Milyarderi, Pay Senedi Satıp Bu Coinden Alıyor! 1

Yaşanan zorluklara karşın MicroStrategy, hem Bitcoin’in hem de kendi MSTR payının öteki endekslere ve varlıklara kıyasla daha âlâ performans gösterdiğini vurguladı. Ağustos 2020’de Bitcoin stratejisini benimsemesinden bu yana, MSTR payı yüzde 254’lük kayda bedel bir çıkar elde ediyor.  Bitcoin’in kendisi de tıpkı periyotta yüzde 145 oranında büyüdü. MicroStrategy, Bitcoin’e olan bağlılığını vurgulayarak onu “güvenilir bir kıymet deposu” ve kurumsal yazılım işinin yanı sıra iki ana stratejisinin ayrılmaz bir modülü olarak tanımladı. Şirket ayrıyeten kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e artan ilgisini ve kripto para ünitesini çevreleyen düzenleyici netliğin arttığını da kabul etti.

MicroStrategy, en büyük Bitcoin sahibi şirket

Ayrıca MicroStrategy, Mayıs ayında Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’na (FASB) gönderdiği bir mektupta kripto varlıkları için gerçeğe uygun bedel muhasebesini desteklediğini söz etti. Bu atak, Bitcoin varlıklarının daha uygun bir görünümünü sağlamayı amaçlıyor ve dünyanın en büyük kurumsal Bitcoin sahibi olarak pozisyonuyla uyumlu. MicroStrategy, ileriye dönük olarak Bitcoin varlıklarını daha da genişletme konusunda istekli.  Temmuz ayında şirket, 14,4 milyon dolar karşılığında 467 BTC daha ekleyerek toplam Bitcoin stokunu 152.800 BTC’ye çıkardı. Son mali rapor, 2023’ün 2. çeyreği için 22,2 milyon dolarlık net gelir gösterdi. Bu, geçen yılın tıpkı devrinde bildirilen 1,1 milyar dolarlık net ziyana kıyasla değerli bir gelişme. Toplam gelir 120,4 milyon dolarda sabit kaldı, lakin abonelik hizmetleri gelirleri bir evvelki yıla nazaran yüzde 42’lik kayda kıymet bir artışla 19,9 milyon dolara yükseldi.

BTC Piyasası: Kripto Milyarderi, Pay Senedi Satıp Bu Coinden Alıyor! 2

MicroStrategy, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı müracaatta 750 milyon dolara kadar A sınıfı ismi pay senedi satma niyetini açıkladı. Şirket satıştan elde edeceği geliri daha fazla Bitcoin satın almak ve başka operasyonel masrafları finanse etmek için kullanmayı planlıyor. Bu yazının yazıldığı sırada, MSTR payları mesai sonrası süreçlerde %1 artışla 436 dolardan süreç görüyordu ve Bitcoin’in yıl başından bu yana elde ettiği %80’lik yarardan daha güzel bir performans sergiledi. Bitcoin’in fiyatı gün içinde %3’lük bir artışla 29.770 dolara ulaştı ve yükseliş eğiliminin işaretlerini verdi. Karşılaştığı zorluklara karşın MicroStrategy, Bitcoin’in geleceği konusunda optimistliğini koruyor ve kripto alanında değerli bir oyuncu olarak pozisyonundan emin bir formda, önder kripto para ünitesinden daha fazla biriktirmek için finansal gücünden yararlanmaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap