Kripto kesimi, Fed’in Eylül’de de faiz artırımlarına devam etmesini bekliyor

Kripto kesimi, Fed’in Eylül’de de faiz artırımlarına devam etmesini bekliyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto kesimi, Fed’in Eylül’de de faiz artırımlarına devam etmesini bekliyor

ABD Merkez Bankası (Fed) çarşamba günü faiz kararını açıklayacak fakat buradaki değerli soru, gerçekleşmesi beklenen artışın 16 ay evvel başlayan ve geçen yılki kripto piyasası çöküşünden kısmen sorumlu olan sıkılaştırma döngüsünün sonu olup olmayacağı.

Fed’in, faiz oranını son 22 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,5’e yükseltmesi ve açıklamadan yarım saat sonra Lider Jerome Powell’ın bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Reuters’ın 106 ekonomistle yaptığı yakın tarihli bir anket, birden fazla kişinin artırımın bir müddetliğine de olsa sonuncu olmasını beklediğini gösteriyor. Fed’in fon vadeli süreçleri de yatırımcıların oranların sabit tutulmasını beklediğini gösteriyor. Lakin birtakım kripto gözlemcileri aksini sav ediyor.

Örneğin, kripto ticaret firması ve likidite sağlayıcısı GSR’da araştırma analisti Matt Kunke, “Fed’in Haziran ayındaki Ekonomik Projeksiyonlar Özetine (SEP) bakıldığında, Fed yetkilileri ortasındaki medyan kestirim, yıl sonuna kadar iki 25 bp artışın daha gerçekleşeceğini gösterdi lakin piyasalar, bu görüşü tam olarak benimsemedi ve bir artışın (~% 65) ikiden (~% 27) daha mümkün olduğunu ima etmeye devam ediyor.” dedi ve ekledi:

Sadece kripto bölümü değil, Bank of America da Fed’in eylül ayında faiz artırımına devam etmesini bekliyor.

Bank of America’nın FX global araştırma grubu, cuma günü müşterilere yolladığı duyuruda “Eylül ayında ikinci bir 25bp artırımı beklemeye devam ediyoruz lakin Temmuz ayının ötesindeki aksiyonlar hem artırımların zamanlaması hem de gerçekleşip gerçekleşmemesi açısından epeyce bilgiye bağlı olmaya devam ediyor.” tabirlerini kullandı.

Haziran ayındaki Fed toplantısından bu yana pay senetleri yükseldi ve yatırımcılar, devam eden iş gücü piyasası esnekliğini ve azalan enflasyonu dikkate alarak daha fazla sıkılaştırma beklentilerini azalttı ve iktisat için yumuşak bir iniş konusunda daha emin hale geldi. Bitcoin ise büyük ölçüde spot ETF umutlarıyla ve kısmen de “goldilocks” ekonomik senaryosunun yardımıyla yüzde 16 arttı.

Bu, yatırımcıların kripto varlıklar da dahil olmak üzere risk varlıkları üzerinde aşağı istikametli bir baskı oluşturabileceği manasına geliyor.

Korelasyonlar süratle değişiyor

Diğer yandan Fed’in açıklamasının ve Wall Street hassaslığının, Bitcoin’i beklendiği kadar etkilememesi de mümkün. Sebebi ise kripto para ünitesinin pay senetleriyle olan korelasyonunun son 90 günde zayıflaması.

Yine de korelasyonların geriye dönük göstergeler olduğunu ve süratli bir halde değişebildiklerini de unutmamak gerek.

Örneğin, BlackRock’ın 15 Haziran’daki ETF müracaatıyla güçlenen Bitcoin’in yükseliş ivmesi, JPMorgan üzere isimlerin, bu onayın kripto piyasasına inanılmaz bir tesiri olmayacağını söylemesinin akabinde zayıfladı.

Bu da kripto yatırımcılarının, Fed’in söylediklerine ve klâsik piyasaların nasıl reaksiyon verdiğine dikkat etmeleri gerektiğini gösteriyor.

Kurumsal kripto türevleri platformu FalconX’in araştırma lideri David Lawant, mevzuyla alakalı “Fed’in eylül ayı ve sonrasında nasıl bir tavır sergileyeceğini dört gözle bekliyorum. Enflasyon gerilerken farklı bir dönemeçte bulunuyoruz lakin olumlu baz tesirleri bundan sonra daha az hissedilecek.” diyor.

Lawant, mevcut kripto piyasası hareketinin 2019’u anımsattığını, genel olarak kripto sanayisinde heyecanın hakim olduğunu lakin genel piyasada ilgisizlik gördüğünü belirtiyor ve ekliyor:

Dijital varlık platformu Yield App’in CEO’su Tim Frost ise kripto boğa piyasasını kutlamak için şimdi çok erken olabileceği konusunda uyarıyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap