Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz?

Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz?

Bu rehber, kripto hesaplarınızın güvenliğini artırmak için dikkate almanız gereken kimi kıymetli ayrıntıları içeriyor.

Rehberdeki adımları uygulayarak, sizler de kripto para hesaplarınızın yahut cüzdanlarınızın güvenliğini artırabilir, siber korsanlar tarafından çalınma riskini azaltabilirsiniz.

Kripto para hesabınızın yahut cüzdanınızın güvenliğini arttırmak için ufak tüyolar​

  • Güçlü şifre kullanımı
  • Hesap erişim bilgilerinizi zımnî tutun
  • Sosyal mühendislik ataklarına karşı dikkat olun
  • İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın
  • Airdroplar için boş bir cüzdan kullanın
  • Soğuk cüzdan kullanın

Güçlü şifre kullanımı

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz? 1

Güçlü bir şifre kullanmak, kuşkusuz ki kripto hesabımızın güvenliğini sağlamak için atılabilecek en kıymetli adımlardan biridir. İçerisinde isminiz, doğum tarihiniz üzere şahsî bilgilerinizin yahut sıralı sayılar gibi akla birinci gelen ifadelerin bulunduğu şifreler kullanmak, kripto hesabımızın güvenliğini değerli ölçüde azaltıyor ve şifrelerimizi kestirim edilebilir kılıyor. Bu sebepten ötürü hesabımızı oluştururkengüçlü bir şifre belirlememiz gerekiyor.

Şifreniz karmaşık karakterlerden, büyük/küçük harflerden, sayılardan ve sembollerden oluşmalıdır. Kolay iddia edilebilecek ve kısa şifrelerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor. Birden fazla platformda süreç yapıyorsanız, her bir platform için öbür şifrelerinizden farklı bir şifre belirleyin. Bu süreç, rastgele bir platformdan sızıntı olması yahut şifrenizin rastgele bir biçimde deşifre olması durumunda öteki platformlardaki hesaplarımızın müdafaa altında kalmasını sağlayacaktır.

Hesap erişim bilgilerinizi saklı tutun

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz? 2

Kripto para hesabınıza erişim bilgilerinizi (kullanıcı ismi, şifre) inançta tutmalı ve kullandığınız platformun dayanak çizgisi da dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmamalısınız. Şifrelerinizi nizamlı olarak değiştirmek kripto hesabınızın güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir. Şahsî bilgilerinizi inançta tutmanızın yanı sıra, unutma riskinize rağmen, bir kağıda not ederek bir yerde koruma edebilirsiniz. 

Metamask, Trust Wallet üzere dijital cüzdanları kullanıyorsanız, cüzdan kurulumunda verilen 12 sözden oluşan özel anahtar sözleri kaybetmeyeceğiniz halde koruma etmeniz gerekiyor. Bu özel anahtarlara erişimi kaybetmeniz halinde, cüzdanınızda bulunan varlıkların tamamını kaybetme riskiniz bulunuyor. Hasebiyle bu özel anahtarları koruma etmek hayati bir kıymet taşıyor.

Sosyal mühendislik akınlarına karşı dikkat olun

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz? 3

Sosyal mühendislik, siber korsanlar tarafından kullanılan ve kullanıcıları kandırarak zımnî datalarını göndermelerini sağlamak emeliyle bilgisayarlarına virüs bulaştırmak, irtibat kurarak itimat sağlamaya çalışmak veya orijinal görünümlü geçersiz sitelerin temaslarını açtırmak üzere birçok yolu içinde barındıran tekniklerin bütününe verilen isimdir.

Siber korsanlar, kripto hesaplarınıza erişim sağlamak için kendilerini borsanın yetkili bir çalışanı olarak tanıtabilir yahut kullandığınız borsanın dayanak sınırı olduğunu sav eden bir toplumsal medya hesabından sizlerle irtibata geçebilirler.

Orijinali ile neredeyse birebir olan şüpheli e-postaları, uydurma web sitelerini ve linkleri ayırt etmeniz her vakit mümkün olmayabilir. Hasebiyle süreç yapmadan evvel sitelerin bağlantı adreslerini, mail’lerin size gönderildiği adreslerin nitekim platformla bağlı olduğundan emin olmanız gerekiyor.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz? 4

İki faktörlü doğrulama(2FA), hesabınızın güvenliğini artırmanız için çok kıymetli bir seçenektir. Hesabınıza ek bir güvenlik katmanı eklemek için 2FA’yı etkinleştirmenizi öneririz. Bu seçeneği etkin ettikten sonra hesabınıza giriş yaparken SMS, e-posta doğrulamaları üzere şifrenizin dışında ek bir doğrulama adımı ile karşılaşacaksınız. Bunların yanı sıra Google Authenticator gibi tertipli olarak yeni kod üreterek iki faktörlü doğrulama sağlayan sağlam doğrulama uygulamalarını kullanabilirsiniz. 

Siber korsanlar şifrenize ulaşmış olsalar dahi, iki faktörlü doğrulama koduna erişmeleri çok güç olduğundan, hesabınızı güvende tutma bahtınızı bir oldukça artırmış olacaksınız. 2FA’nın aktifleştirilmesi, bu sebepten ötürü hayati ehemmiyet taşıyor.

Airdroplar için boş bir cüzdan kullanın

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz? 5

Kripto para dünyasında her geçen gün yeni blockchain ağları, projeler inşa ediliyor. Birtakım proje grupları, ağlarını test eden ve belirttikleri vazifeleri deneyen erken kullanıcılarına teşekkür etme amacıyla airdrop gönderebiliyorlar. Sizler de bu airdrop fırsatları ile ilgileniyorsanız, ana cüzdanınızdan farklı yeni bir cüzdan açabilirsiniz. Böylelikle ana cüzdan yatırımlarınızı, cüzdanı bağlayacağınız sitelerdeki olası güvenlik açıklarından yahut projenin muhtemel risklerinden korumuş olursunuz. 

Metamask, Trust Wallet üzere dijital cüzdanlar kullanıyorsanız, ilgili sitelerde sürecinizi sonlandırdıktan sonra cüzdan ayarları kısmından, cüzdanın bağlı olduğu websiteleri ile ilişkisini kesmeniz cüzdan güvenliğinizi artırmanın öbür bir yolu olarak sayılabilir.

Soğuk cüzdan kullanın

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Hesabınızı Nasıl Daha İnançlı Hale Getirebilirsiniz? 6

Soğuk cüzdan, sıcak cüzdandan farklı olarak çevrim dışı, yani internete bağlı olmayan kripto para cüzdanı manasına geliyor. USB bellekleri andıran bu cüzdanları, Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) üzere bedelli kripto paralarınızı inançla koruma etmek için kullanabilirsiniz.

Soğuk cüzdanlar, kripto para ünitelerinin internet üzerinden gelecek risklere karşı inançta olmasını sağladığı için varlıklarınızın çalınma yahut ziyan görme ihtimalini çok büyük oranda azaltıyor.

Soğuk cüzdanlar güvenlik sebebiyle çevrim dışı olduklarından, bir aygıtla birlikte kullanılmak zorundadırlar. Şayet siz de bir soğuk cüzdan sahibiyseniz, cüzdanınızı bir aygıta bağlayarak varlıklarınızı görüntüleyebilir ve süreç yapabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap