Kripto fonlarında son durum: Kurumsal yatırımcılar ETF kararlarına nasıl reaksiyon verdi?

Kripto fonlarında son durum: Kurumsal yatırımcılar ETF kararlarına nasıl reaksiyon verdi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto fonlarında son durum: Kurumsal yatırımcılar ETF kararlarına nasıl reaksiyon verdi?

Investing.com – Kripto paralara dayalı yatırım eserleri geçen hafta prestijiyle düşük ölçülü çıkışlar kaydetti. Evvelki hafta kaydedilen yüksek ölçülü çıkışların akabinde piyasalarda bir sakinlik kelam konusu. Geçen hafta kripto para fonlarında net paha eksi yazsa da Bitcoin fonlarının artıda kalması, kurumsal ilginin geri dönüşüne yönelik bir ipucu olarak yorumlandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto fonlarında son durum: Kurumsal yatırımcılar ETF kararlarına nasıl reaksiyon verdi? 1

Kripto paralara dayalı yatırım eserleri, geçen hafta prestijiyle net 11,2 milyon dolar üzere düşük ölçüde çıkış gördü. Son 7 haftalık dönemde yalnızca bir hafta fon girişi görülen kripto yatırım fonu piyasasında olumsuz görünüm devam ederken toplamda 342 milyon dolarlık fon çıkışı kaydedildi. Yılbaşından bu yana ise toplam fon ölçüsü, Bitcoin yüklü olmak üzere 165 milyon dolar fiyatında artıda kalmaya devam ediyor. Bu noktada Ethereum fonlarından çıkışların Bitcoin fonlarına geçtiğinden bahsedilebilir.

Geçen hafta özelinde de misal bir his hakimdi. Hafta başında ABD’de Bitcoin ETF onayının gelebileceğine dair beklentiler Bitcoin fonlarında talebi kısmen de olsa artırırken altcoin fonlarından çıkışlar gerçekleşti. Ayrıyeten Bitcoin’in düşüşüne odaklı BTC Short fonunda düşüş, geçen hafta da devam etti. Bitcoin ETF’ye yönelik beklenti, düşük ölçülü net aktiviteye karşın süreç hacimlerinin artmasına neden oldu. 

Bu haftanın birinci yarısında ETF onayının gelebileceğine dair beklentiyle artan alımlar ve sonrasında SEC’in erteleme kararıyla satışların hızlanmasına bağlanabilir. Buna nazaran geçen hafta 2,8 milyar dolar süreç hacmi kaydedilirken CoinShares bilgileri bu sayının yıllık ortalamanın %90 üzerinde olduğunu raporladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto fonlarında son durum: Kurumsal yatırımcılar ETF kararlarına nasıl reaksiyon verdi? 2

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin fonları, toplamda 3,8 milyon dolar giriş gördü. Bitcoin Short eseri 19. Haftasını da ekside kapattı. 

Coinshares bilgilerine göre  altcoin’lere dayalı yatırım eserleri ortasında Polygon, 8,6 milyon dolar ve Ethereum, 3,2 milyon dolar ile en çok satılan fonlar oldu. Solana fonları, yükseliş serisine devam ederken 9. haftasında da 700 bin dolar üzere düşük ölçüde olsa kazanımlarına devam etti. Solana fonları, böylelikle yılbaşından bu yana 26 milyon dolar toplarken yatırımcılar ortasında en çok talep gören altcoin unvanını koruyor. Tron’a dayalı fonlar ise Ethereum’un akabinde yıllık bazda 51 milyon dolar çıkışla en çok satılan fon pozisyonunda. CoinShares, ayrıyeten Blockchain bölümünde faaliyet gösteren halka açık şirketlerin paylarının 25 milyon dolar ile 4. haftadır satış gördüğünü kaydetti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto fonlarında son durum: Kurumsal yatırımcılar ETF kararlarına nasıl reaksiyon verdi? 3

Ülke bazında bakıldığında çıkışların büyük kısmının Almanya piyasasında gerçekleştiği görüldü. İsviçre piyasasında ise 15 milyon dolara yakın fon girişi kaydedildi. Amerika kıtasında ise süreçlerin düşük ölçüde kaldığı görüldü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap