Kripto Dünyasının Vergi Cennetleri

Kripto Dünyasının Vergi Cennetleri

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Dünyasının Vergi Cennetleri

Kriptoda vergi kelam konusu olduğunda dünya çapında pek çok düzenleme yapılmıştır. Kripto sanayisinin büyümesi, bilhassa birçok ülkeyi sermaye karı vergileri uygulayarak kripto para ünitelerini düzenlemeye sevk etti. Buna karşın birtakım ülkeler, hükümetlerinin nispeten rahat kripto vergi kanunları nedeniyle kripto vergi cenneti olarak ortaya çıktı. Bunun sebebi ise uzmanlara nazaran, yatırımcıları teşvik gayesine ve işletmeleri dijital varlıklara yatırım konusunda destekleme fikrine bağlanabilir.

Kriptoda vergi cenneti olarak görülen ülkeleri -herhangi bir sıralama olmaksızın- sizler için derledik…

Porto Riko

Porto Riko, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölgesidir lakin federal gelir vergileri kelam konusu olduğunda yabancı bir ülke olarak kabul edilir. Porto Riko’nun çok rahat vergi kanunları vardır. İşletmeler, adaya taşındıktan sonra elde ettikleri varlıklar üzerinden sermaye karı ödemek zorunda değildir. Yani uygun yatırımcılar, kripto karları üzerinden sıfır vergi ödeyebilirler.

Cayman Adaları

Cayman Adaları, kripto sermaye yararı vergileri konusundaki gevşek kanunları nedeniyle kripto para ünitesi teşebbüsleri ve bireyler için cazibeli bir noktadır. Yargı, her türlü kripto faaliyeti için vergi muafiyeti sunar ve bu biçimde kendisini büyük bir finans merkezi haline getirmiştir, birebir vakitte iş dostu olarak prestij kazanmıştır.

En kıymetlisi, Cayman Adaları hükümeti, ülkenin mali düzenleyicisi, Cayman Adaları Para Otoritesi (CIMA) ve Cayman Adaları Blokzinciri Vakfı üzere bölüm kuruluşlarının tümü, fintech işletmelerini çekmenin ehemmiyetinin farkındalardır. Bu nedenle, kolaylaştırıcı düzenlemeler getirerek lokal bölümün büyümesine değerli ölçüde katkıda bulunmuşlardır.

Antigua

Antiguan hükümeti, Dijital Varlıklar Yasası 2020 kapsamında olumlu kripto yasasını onayladığında ülkeyi Karayipler’de büyük bir blokzincir ve kripto para ünitesi merkezi olarak pozisyonlandırmak için büyük bir adım attı. Antigua’nın sermaye yararları, gelir vergisi ve varlık vergileri konusundaki rahat duruşu onu bir kripto işletmeleri ve bireyler için tanınan bir destinasyon haline getirdi.

BTC Piyasası: Kripto Dünyasının Vergi Cennetleri 1

Barbados

Barbados, gelişmekte olan dala karşı dostça bir tavır benimsediği için kripto para ünitesi yatırımcıları için bir sıcak nokta olarak ortaya çıktı. Ada ülkesi tam olarak bir vergi cenneti olarak tanımlanamasa da kripto yatırımcıları için cazip olan vergi kanunları vardır. Ülke, offshore şirketler için kar üzerinden yüzde 0 ile yüzde 5,5 ortasında değişen bir vergi oranı uygular, kar arttıkça vergi oranı düşer.

Bununla birlikte, ülkenin Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da dahil olmak üzere birçok ülke ile vergi mutabakatları vardır.

İsviçre

İsviçre, rahat vergi sistemi ve güçlü mahremiyet maddeleri nedeniyle en düzgün bilinen global vergi cennetlerinden biridir ve bu nedenle hem ABD hem de Avrupa Birliği düzenleyicilerinin baskısı altındadır. Karayla çevrili Avrupa ülkesi uzun müddettir varlıklı bireylerin düşük vergiler ödemesine müsaade verir ve örneğin bireylere değil yalnızca hane halklarına vergi koymaktadır.
Kripto süreçleri, klâsik süreçlerle tıpkı halde ele alınır ve İsviçre Federal Vergi Yönetimi, tüm bireylerin kripto ticareti kar ve ziyanlarının vergi raporlamasından muaf olduğunu kabul eder. Bununla birlikte, kripto şirketlerinin karlarını bildirmeleri gerekir ve vergilendirilirler.

İsviçre’nin son derece elverişli kripto vergilendirme siyaseti, hem paravan şirketlerin hem de birkaç kripto vakfının ülkede kurulmasının ana nedenlerinden biridir.

Almanya

Almanya muhtemelen bu listedeki en beklenmedik kripto vergi cennetidir. Ülke, bir yılı aşkın müddettir elde tutulan kripto para yatırımlarından vergi almamaktadır. Ayrıyeten prestiji para yahut başka kripto paralarla takas edilen kripto para ünitelerinde 600 Euro vergi muafiyeti vardır. Lakin, bir yıl içinde 600 Euro yahut daha fazla kar elde edenler vergiye tabidir.

Malta

Malta, küçük ada ülkesi kendisini kripto yatırımcıları ve işletmeleri için cazibeli bir yer olarak pazarladığından, halk ortasında bir “blokzinciri adası” olarak bilinir. Ülke, uzun müddettir elde tutulan kripto para ünitelerine sermaye karı empoze etmez. Buna karşılık, kripto ticareti yapanlar, alım satım yapan pay senetlerine misal formda vergilendirildiğinden, kripto yatırımcıları tıpkı yarardan yararlanamaz.

Kripto ticareti, yapılandırma seçenekleriyle yüzde 5’in altına indirilebilse de yüzde 35’lik bir vergi oranı çeker.

Belarus

2018’de kripto faaliyetlerini yasallaştırmak ve ilgili vergilerden 2023’e kadar beş yıl müddetle feragat etmek için yürürlüğe giren kripto dostu bir yasa ile Belarus, kendisini kripto sanayisinin yeni başlayanları ve yatırımcıları için alımlı bir alternatif olarak pozisyonlandırmak üzere önemli bir teklifte bulundu. Büyüyen dijital finans dalını destekleme taahhüdü göz önüne alındığında, ülkenin kripto ticareti kelam konusu olduğunda dünyanın birinci 20’sinde yer alması şaşırtan değildir.

BTC Piyasası: Kripto Dünyasının Vergi Cennetleri 2

Slovenya

Slovenya’nın kaygan lakin potansiyel olarak rahat bir vergi rejimi vardır. Ülke, “kalıcı ticari faaliyet” olarak kabul edilenlerin dışında kalan kripto para ticaretini vergilendirmez. Bununla birlikte, en büyük dezavantaj, “kalıcı bir iş faaliyeti” tanımlamak için net bir çerçeve olmamasıdır. Kripto para ünitesi yatırımcıları, vergi ödemekten büsbütün muaf tutulup tutulamayacaklarını bilemeyebilirler, fakat muaf tutulurlarsa kripto ticaretlerinde yüzde 0 vergi oranının keyfini çıkarabilirler.

Portekiz

Portekiz, kripto yatırımcılarının favori ülkelerinden biridir. Avrupa ülkesi 2018’de kripto para yatırımcılarının yüzde 28 oranında alınan gelir vergisinden muaf olduğuna karar verdi. Kripto ödemelerini kabul eden işletmeler hala gelir vergisi ödemekle yükümlü olduğundan, bu muafiyet sırf bireyler için geçerlidir.

Singapur

Pek çok işletme ve birey, son derece gelişmiş finansal sistemi ve uygun vergi mevzuatı ve oranlarından etkilendikleri için Singapur’a taşınır. Singapur bu cins bir vergiyi hiç uygulamadığından, kripto varlıklarını uzun vadeli bir yatırım olarak elinde bulunduran kişi ve işletmelerin sermaye çıkarları vergisi ödemeleri gerekmez. Bununla birlikte, kripto ticaretine odaklanan yahut dijital varlıkları bir ödeme biçimi olarak kabul eden şirketler, gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. 2020’de Singapur vergi dairesi, kısa vadeli ticari karların vergiye tabi olduğunu açıklayan kısa bir kripto vergisi kılavuzu yayınlamıştır.

Hong Kong

Hong Kong, bir ülkeden fazla özel bir idari bölgedir (SAR), lakin bu listede bir yer tutmasını sağlayan dostça kripto vergilendirme maddelerine sahip başkan bir finans merkezidir. Hong Kong’da uzun vadeli yatırımlar olarak satın alınan ve elde tutulan dijital varlıklar rastgele bir vergiye tabi değildir, tıpkı Singapur’a misal biçimde, Hong Kong’da sermaye karı vergisi uygulanmaz. Bununla birlikte, “normal bir iş akışı” olarak kripto varlık ticareti yapan kayıtlı ticari kuruluşlar yahut bireylerden (yüzde 17 vergi tavanı) kar üzerinden gelir vergisi alınacaktır.

Malezya

Malezya’daki yetkililer, dijital para ünitelerini yasal ihale yahut varlık olarak görmezler. Sonuç olarak, kripto para ünitesi süreçleri vergilendirilmez ve dijital varlıklar sermaye karı vergisinden muaftır. Bu yasa yalnızca bireyler için geçerlidir. Kripto para ünitesi odaklı işletmeler, Malezya gelir vergisi kurallarına uymak zorundadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap