Kripto Dünyasında Şok Dalgası! USDT’yi Bekleyen Büyük Tehlike

Kripto Dünyasında Şok Dalgası! USDT’yi Bekleyen Büyük Tehlike

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Dünyasında Şok Dalgası! USDT’yi Bekleyen Büyük Tehlike

Kripto para piyasasında kıymetli bir oyuncu olan USDT stablecoin için kıymetli bir gelişme var. Buna nazaran Kaiko tarafından yapılan yeni bir araştırmanın ortaya koyduğu bir durum var. Buna nazaran, Ağustos ayı boyunca peg’inden yani fiyat sabitinden hafif bir sapma yaşadı.

Kripto para dünyasında USDT Peg’i ve zorlukları

Stablecoinler, ABD doları yahut İngiliz sterlini üzere muhakkak varlıklara sabitlenmiş kripto para üniteleri. Bir öteki söz ile sabit bir kıymeti korumak için tasarlanmış durumdalar. Bununla birlikte, çok piyasa dalgalanması periyotlarında, bu stablecoin’ler, temsil ettikleri varlıklara nazaran paha kazanıyorlar. Ya da kıymet kaybederek sabitlerini kaybedebiliyorlar. Tarihî olarak, USDT’nin ABD dolarına olan sabitlemesinden sapma göstermesi, Tether’in itfa fiyatı, likidite kısıtlamaları ve asgarî itfa edilebilir ölçü ihtiyaçları dahil olmak üzere birçok faktörle irtibatlı.

BTC Piyasası: Kripto Dünyasında Şok Dalgası! USDT’yi Bekleyen Büyük Tehlike 1

Kaiko analisti Riyad Carey, bir stablecoin’in toplam süreç hacmini peg sapmalarına karşı savunmasızlığı ile ilişkilendiren “depeg şiddeti” isimli yeni bir metrik tanıttı. Kripto dünyasında süreç hacmi arttıkça depeg eşiği azalıyor. Başka taraftan peg sapmaları nedeniyle kaybedilen paha artıyor. TUSD, BUSD, DAI ve USDC üzere başka stablecoin’ler yıl boyunca küçük kıymet kaybı olayları yaşamış durumdalar. Lakin rapor, ABD dolarından sapmalara karşı daha az hassasiyet gösterdiklerii belirtiyor. Ayrıyeten ek daha fazla istikrar sergilediklerini öne sürüyor.

USDT’nin kalıcı indirimi telaşları artırıyor

Rapor, bu yıl USDT için en önemli depegging olayının 7 Ağustos’ta meydana geldiğini belirtiyor. Buna nazaran USDT’nin çok sayıda ticaret platformunda 1 dolarlık sabitine kıyasla %2 indirimle süreç gördüğünü vurguluyor. Bu bedel kaybı, Binance, Huobi ve Uniswap üzere büyük kripto borsalarında yaklaşık 500 milyon dolarlık net USDT satışı raporlarını takip ediyor.

Carey, “kripto para USDT’nin bir peg istikrar sorunu olduğunu” gözlemliyor. Geri ödeme fiyatı ve en az gerekliliklerin birleşimi, USDT sahiplerini Tether ile USD karşılığında kullanmak yerine tokeni piyasada satmaya yönlendiriyor. Likidite azaldıkça, piyasa kıymetli USDT satışlarını absorbe etmekte zorlanıyor. USDT’nin bedel kaybetmesi olayları fiyatlarda kıymetli dalgalanmalara yol açmamış durumda. Fakat dengeli indirim telaşları artırıyor. Öbür taraftan devam etmesi halinde inancı sarsma potansiyeline sahip.

Önerilen çözümler

Bu bulgulara cevap olarak Carey, Tether’in itfa fiyatını ve taban gereklilikleri ortadan kaldırmayı düşünmesini öneriyor. Ayrıyeten Carey’e nazaran, Tether’in kıymetli karları göz önüne alındığında, fiyatın kaldırılmasının bir sonucu var. Buan nazaran kârlar üzerinde muhtemelen hudutlu bir tesiri olacak. Fakat bu atılım USDT arzını olumlu istikamette etkileyebiliyor.

BTC Piyasası: Kripto Dünyasında Şok Dalgası! USDT’yi Bekleyen Büyük Tehlike 2

Şu anda Tether, 1.000 doların üzerindeki fiat para çekme süreçlerine %0,1 fiyat uyguluyor. Ayrıyeten kripto para USDT’nin 0,99 dolardan kullanılmasına müsaade veriyor. Buna nazaran asgarî fiat para çekme yahut yatırma fiyatı 100.000 dolar olarak uygulamada. Ayrıyeten, btcpiyasasi.com olarak baktığımızda kullanıcılar hesap doğrulaması için iade edilmeyen 150 dolar ödemek zorundalar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap