Kripto cüzdanı seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte dijital varlıklar buralarda saklanıyor…

Kripto cüzdanı seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte dijital varlıklar buralarda saklanıyor…

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto cüzdanı seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte dijital varlıklar buralarda saklanıyor…

Kripto bölümü büyüdükçe dijital varlıklarımızı sakladığımız cüzdanlar her geçen gün daha fazla değer kazanmakta. Bir kripto cüzdanı, dijital paranıza erişmenizi sağlayan parolalar olan özel anahtarları saklamak için epey değerli. Bunun yanında bu cüzdanlar Bitcoin ve Ethereum üzere kripto paraları göndermenizi ve almanızı da sağlıyor. USB bellekler de taşınan donanım cüzdanlarından taşınabilir uygulamalara birçok çeşit cüzdan mevcut. 

Kripto cüzdanları nasıl çalışıyor?

Kripto cüzdanları, nakit paraların saklandığı olağan cüzdanlardan farklı olarak aslında kripto paranızı saklamıyor. Varlıklarınız blok zincirinde tutuluyor. Bu dijital paralara sadece özel anahtar kullanılarak erişilebiliyor. Anahtarlarınız dijital paranızın mülkiyetinin size ilişkin olduğunu kanıtlıyor ve süreç yapmanıza müsaade veriyor. İşte kripto cüzdanları bu anahtarların bulunduğu yerler. Bu anahtarlar ise genel ve özel anahtarlar olarak tanımlanıyor. Genel anahtarlar banka hesap numarası fonksiyonu görürken özel anahtarlar ise banka şifresi ile birebir süreci görüyor ve mutlaka bilinmeyen tutulması gerekiyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto cüzdanı seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte dijital varlıklar buralarda saklanıyor… 1Mobil cüzdan uygulamalarında güvenlik çok kıymetli.

Kripto cüzdanı çeşitleri…

Kripto cüzdanları kağıt ve donanım cüzdanları olarak isimlendirilen soğuk cüzdanlar ve uygulama tabanlı sıcak cüzdanlar olarak sınıflandırılıyor. Soğuk cüzdanların internet irtibatı yok. Bunlardan kağıt cüzdanlar, anahtarların fizikî bir kağıda yazılmasına deniyor. Anahtarların sırf kripto paranın kullanıldığında bilgisayara bağlandığı bir USB bellekte saklanması ise donanım cüzdanı olarak nitelendiriliyor. Bu stil cüzdanların internet erişimi olmaması nedeniyle hacklenmesi hayli sıkıntı. Lakin yeniden de epey makus bir dezavantajı bulunmakta. Anahtarı unuttuğunuzda ya da kaybettiğinizde cüzdanınızdaki koinlere ulaşmak imkansıza yakın. 

200 milyon dolarlık Bitcoin’den oldu…

Almanya doğumlu ve ABD’nin San Fransisco kentinde yaşayan Stefan Thomas, 7002 adet Bitcoini’ne yıllardır ulaşamıyor. Bitcoinin tanesi şu anda 27 bin doların üzerinde süreç görüyor ve Thomas’ın kaybı 190 milyon dolarlık bir servete tekabül ediyor. Thomas, USB belleğinde taşıdığı cüzdanının şifresini yıllar evvel unuttu. Güvenlik nedeniyle 10 giriş hakkı tanınan cüzdana 8 sefer yanlış şifreyi girdi. 2 varsayım hakkı kalan Thomas yıllar evvel giriş yapmayı denemeyi bıraktığını söylüyor.

Sadece unutmak değil hırsızlık sonucu bu şifreler de istenmeyen şahısların eline geçebilir. Örneğin ünlü youtuber Mr. Beast’in geçtiğimiz yıl konutu soyulduğunda 2 milyon dolarlık BTC’nin de çalındığını zannederek epeyce telaşlanmıştı. Fakat hırsızların ünlü içerik üreticisinin laptobunu çalarken üzerinde asılı olan cüzdan şifresinin yazılı olduğu kağıdı almadıkları ortaya çıktı

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto cüzdanı seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte dijital varlıklar buralarda saklanıyor… 2Stefan Thomas yıllardır 7002 BTC’ye ulaşamıyor.

İnternet irtibatı olan sıcak cüzdanlar ise genelde uygulama tabanlı oluyor. Anahtarlar bir taşınabilir yahut web uygulamasında saklanıyor. Fakat muteber uygulamaların tercih edilmesi çok kıymetli. Çünkü bilgisayar korsanları güvenlik düzeyi düşük olan uygulamalar tercih edildiğinde anahtarınıza ulaşabiliyor. Bunun yanında günlük ticarette erişilebilirlik büyük ehemmiyet taşıyor. Sıcak cüzdanlar ile alım satımlar çok daha süratli yapılabiliyor. 

Kripto cüzdanı ve güvenlik önlemleri…

Bunların yanında kripto para borsaları da kullanıcılarına sunduğu cüzdanlarda güvenlik tedbirlerini son vakitlerde epey arttırdı. Bu cüzdanların birçoklarında kullanıcıların anahtarları bu borsalarda bilinmeyen tutuluyor. Varlık sahipleri bu anahtarlara iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), e-posta onayı, yüz tanıma yahut parmak izi üzere biyometrik kimlik doğrulama süreçlerinden sonra ulaşabiliyor. Bu adımları geçemediği sürece borsalar kullanıcının süreç yapmasına müsaade vermiyor. Tabi isterse kullanıcının anahtarları kendi sakladığı cüzdanlar da mevcut lakin bu formda varlık sahibi anahtarı kaybetme ya da çaldırma sorumluluğunu kendi üzerine almış oluyor.  

NFT için cüzdanlar da mevcut!

Sadece kripto paralar için değil çağımızın dijital mülkleri NFT’ler için de cüzdanlar bulunmakta. Bir dijital sanat yapıtı, fotoğraf, ses kaydı hatta atılan bir tweet bile NFT formatında alınıp satılabiliyor. Cüzdanların ise pazar yerleri ile uyumlu olması çok değerli. Birden fazla NFT cüzdanı ise Ethereum tabanlı tokenları destekliyor. Fakat öteki zincirlerle uyumlu cüzdanlara sahip olmak da kıymetli bir bahis.

Kaynaklar: NY Times, Coinbase, Crypto.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap