Kripto borsaları, PayPal’ın sabit kripto parasını listeleme yarışına girdi

Kripto borsaları, PayPal’ın sabit kripto parasını listeleme yarışına girdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto borsaları, PayPal’ın sabit kripto parasını listeleme yarışına girdi

Investing.com – Huobi başta olmak üzere birkaç büyük kripto para borsası PayPal’ın Paxos aracılığıyla ihraç ettiği sabit kripto para PYUSD ile ilgilendiklerini belirtti. 

PayPal tarafından dün yapılan sabit kripto para açıklamasının akabinde süratli hareket eden kripto para borsaları, duyurunun akabinde 24 saat geçmeden kripto varlığı borsalarında listeleyeceklerini duyurdu. Bu borsalar ortasında Huobi Küresel, PYUSD’yi listeleyecek birinci borsa olacak üzere görünüyor. Huobi, ayrıyeten PYUSD süreçleri için sıfır komite kampanyası da başlatmayı planlıyor. 

Kripto topluluğundan yükselen birtakım tenkitlere karşın Huobi, kripto sanayisinin gelişimi ismine bu cins yüksek kaliteli projeleri desteklemenin değerli olduğunu düşünüyor. 

Son raporlara nazaran şu an yaklaşık 26 milyon dolarlık PYUSD ihraç edilirken Huobi, sabit kripto paranın kâfi likiditeye ulaştığında platforma entegre edileceğini duyurdu. Kripto borsası, PYUSD/USDT çifti ile ticarete başlayacak olup dileyen kullanıcıların Tether varlıklarını PayPal’ın sabit kripto parasıyla değiştirmesine müsaade verecek. 

Bununla birlikte PYUSD’yi listeleme kararı alan öteki borsa BitMart oldu. Bu iki borsa haricinde öteki platformlardan ses çıkmazken PYUSD’nin kâfi likiditeye ulaşması bekleniyor. 

Kripto topluluğu karışık yansılar veriyor

PayPal, kıymetli bir adım atarak sürpriz denilebilecek bir kararla sabit kripto para ihracına karar verdi. Ödeme şirketi, bu yolla fon transferleri konusunda çığır açacak bir atak yaparken kripto topluluğu klasik piyasa şirketinden çıkan sabit kripto paraya temkinli yaklaşıyor. 

Topluluk ortasındaki kaygılar ortasında sabit kripto paranın merkezi yapıda olacağı ve güvenlik sıkıntıları öne çıktı. Öteki yandan yasal düzenlemelere tabi olan PayPal’ın devlet kurumlarının talebi üzerine dilediği vakit varlıkları dondurma yetkisinin bulunması da öteki çekinceler ortasında görülüyor. Bu telaşlara nazaran birtakım kripto yorumcuları, kullanıcıların kripto yatırımlarını Bitcoin ya da kendi nezaretinde tutabileceği varlıklarda tutmasını öneriyor. 

Tüm tenkitlere karşın ödemeler noktasında kısıtlı kullanıma sahip kripto varlıkların PayPal’ın açılımıyla bu alanda daha çok kullanılmasının önünün açılabileceği düşünülüyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap