Korkutan Gelişme: Adalet Bakanlığı Binance’e Dava Açabilir!

Korkutan Gelişme: Adalet Bakanlığı Binance’e Dava Açabilir!

Paylaş
BTC Piyasası: Korkutan Gelişme: Adalet Bakanlığı Binance’e Dava Açabilir!

Kripto para piyasasında düzenleyici baskı dozunu artırarak devam ediyor. ABD Adalet Bakanlığı, Binance borsasına yönelik cezai suçlamaları pahalandırıyor. Bununla birlikte, bu aksiyonun doğuracağı piyasa paniği konusunda telaşları var.

ABD Adalet Bakanlığı’nın amacında Binance var, ancak…

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, dev kripto borsası Binance etrafındaki çember her geçen gün daralıyor. Artık de ABD Adalet Bakanlığı borsaya karşı hata duyurusunda bulunmayı düşünüyor. Lakin, yetkililer piyasalarda paniğe yol açmaktan da kaygı ediyor. Semafor bugün, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) yetkililerinin kripto para borsası devi Binance’e karşı potansiyel dolandırıcılık suçlamalarını değerlendirdiğini bildirdi. Lakin mevzuya aşina kaynaklara atıf yaparak, halihazırda kripto piyasalarında süreç yapan Amerikalı yatırımcıları korumak konusunda tasaları olduğunu kaydetti.

Haberlere nazaran yetkililer, Binance borsasına yönelik bir suçlamanın, şu anda iflas etmiş olan FTX platformunun başına gelen yazgıya benzeri bir banka operasyonunu tetikleyebileceğinden ve daha geniş kripto para piyasalarında panik yaratabileceğinden kaygı ediyor. Alternatif olarak savcılar para cezası kesmeyi ya da ertelenmiş yahut takipsizlik mutabakatlarını değerlendirmeyi düşünüyor. Bu yaklaşımın, Binance’i tez konusu hata faaliyetlerinden sorumlu tutarken, tüketici ziyanını da hafifletmesi mümkün.

BTC Piyasası: Korkutan Gelişme: Adalet Bakanlığı Binance’e Dava Açabilir! 1

Suçlamaların ciddiyeti cezai bir iddianameye paralel!

Binance ve kurucusu Changpeng Zhao halihazırda Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ve Vadeli Emtia Süreçleri Ticaret Komitesi tarafından yöneltilen suçlamalara karışmış durumda. SEC, Zhao ve şirketinin ABD’de bilerek kayıtsız bir borsa işlettiğini ve böylelikle Amerikan vatandaşlarının Binance’in offshore borsasına katılmasına müsaade verdiğini tez ediyor.

Hukuk uzmanları, Binance suçlamaların ciddiyetinin cezai bir iddianameye paralel olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, müteakip cezai suçlamalar mümkünlüğünü artırdığını öne sürüyor. SEC’in genel protokolü, yüksek profilli davalarda Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapmak tarafında. Bu biçimde, sivil ve cezai suçlamaları eş vakitli olarak yürütmeyi hedefliyor.

BTC Piyasası: Korkutan Gelişme: Adalet Bakanlığı Binance’e Dava Açabilir! 2

Piyasa için düzenleyici netlik ehemmiyet arz ediyor

Bu potansiyel Binance iddianamesi, ABD’de süratle gelişen kripto uygulama ve düzenleme ortamını çevreleyen daha büyük ve karmaşık bir tartışmanın modülü. Kripto firmaları yasal gri bir alanda faaliyet gösteriyor. Ayrıyeten, tüketiciler klâsik bankacılık sistemlerine kıyasla çok az müdafaaya sahip.

Bu ortamda düzenleyiciler Binance’in potansiyel iddianamesiyle boğuşuyor. Bu yüzden, kripto için altta yatan sorun devam ediyor. Zira ABD, kripto işletmeleri için belgisiz ve istikrarsız bir düzenleyici ortam yarattı. Kanun koyucuların kripto sanayisi için net düzenlemeler getirmesi epey kıymetli. Böylelikle tüketicilere Binance ve FTX üzere offshore borsalara karşı daha inançlı alternatifler sunması elzem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap