Kore bankaları stablecoin ve CBDC alternatifi araştırıyor

Kore bankaları stablecoin ve CBDC alternatifi araştırıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Kore bankaları stablecoin ve CBDC alternatifi araştırıyor

Güney Kore’deki birkaç özel banka, hem özel stablecoin’lere hem de merkez bankası dijital para ünitelerine (CBDC) bir alternatif teknolojileri araştırıyor.

Kore’deki birtakım bankalar, stablecoin ve CBDC’ler üzerindeki faaliyetlerini hızlandırdı. Hana Bank, mevduat jetonlarının sertifikalarını araştırmayı planlarken, Woori Bank’ın araştırma departmanı yakın vakitte jetonlar hakkında bir rapor yayınladı.

Bankaların dijital varlıklara olan ilgisi artışta

News Korea’dan alınan bir habere nazaran , her ikisi de merkezi Seul’de bulunan özel şirketler olan Hana Bank ve Woori Bank, “mevduat sertifikası” token’larına (CD’ler) ilgi gösteriyor. CD’ler, mevcut bankacılık sistemini bozmadan klâsik notların ve mevduatların yerini alan, blok zincirine konulan tokenize edilmiş banka mevduatlarıdır. CD’ler ayrıyeten rastgele bir klâsik banka hizmetiyle tıpkı standartlarda kimlik doğrulaması gerektirir.

Hana Bank, CD’leri araştırmayı planlarken, Woori Bank’ın araştırma departmanı yakın vakitte token’lar hakkında bir rapor yayınladı. Bankacılar ise bu durumu, CD’lerin çok az dezavantajı olduğu halinden nitelendiriyor. Raporun belirttiği üzere, bunlara olan ilgi, 2022’deki stablecoin başarısızlıklarının mali düzenleyiciler ortasında yarattığı tasadan kaynaklanıyor. Ayrıyeten, raporda ismi geçen anonim yetkili bir bankacı “CD’ler, mevcut sistemden değerli ölçüde farklı olmadıkları için bankaların bakış açısından istikrarlı olarak algılanıyor.” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap