Konya Kripto Para Mı Çıkarıyor?

Konya Kripto Para Mı Çıkarıyor?

Paylaş
Konya Kripto Para Mı Çıkarıyor?

Kripto para birimleri tüm dünyada hızla gelişmeye devam ediyor. Bunun yanında ülkemizde de kripto para birimleri ile ilgili adımlar atılmaya başlandı. Türkiye’nin ilk şehir kripto para birimi Konya’dan gelecek gibi görünüyor.

“Şehir Coin”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı son açıklamalarda belediyeye ait bir kripto para birimi üzerinde çalışmaya başladıklarını ve adının da “şehir coin” olacağını kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı’nın düzenlediği ve  ATO Congresium’da gerçekleşen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ndeki belediye başkanları oturumunda konuşan Altay, üzerinde çalıştıkları kripto para birimi ile belediye altındaki şirketlerin alım satım işlemlerinin yapılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Ayrıca Altay’ın açıklamalarına göre “şehir coin” ile vergi tahsilatı yapılması da amaçlanıyor.

Tüm bunların yanında belediyelerin en büyük görevlerinden birinin “para bulmak” olduğunu ifade eden Altay, kendi kripto para birimini çıkaran ilk belediye olabilmek için tüm işbirliklerine açık olduklarını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Belediyelerin ve başkanların en önemli görevi para bulmak gibi gözüküyor. Blockchain üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Biz acaba bir “şehir coin” üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Bu konuda işbirliğine hazırız. Özellikle sosyal yardımlarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını bununla yapabilir miyiz, diye çalışıyoruz. Belki ileride yasal düzenlemeyle belediyenin aldığı vergileri de eğer bu coin’lerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz.

Atılan Herhangi Bir Adım Yok

Her ne kadar Konya Belediye Başkanı bir “şehir coin” üzerinde çalıştıklarını açıklamış olsa da bununla ilgili herhangi bir somut adımdan bahsedilmedi. Dolayısıyla çalışmaların hangi aşamada olduğu ya da ne zaman sonuçlanacağı henüz belli değil. Ancak Türkiye’nin ilk belediye kripto para birimi olmaya aday olan “şehir coin” ile ilgili her gelişmeyi takip ediyor olacağız…

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap