Kongre üyesinden SEC’ye spot Bitcoin ETF reddi için sert tepki

Kongre üyesinden SEC’ye spot Bitcoin ETF reddi için sert tepki

Paylaş
BTC Piyasası: Kongre üyesinden SEC’ye spot Bitcoin ETF reddi için sert tepki

Kripto paralara olumlu bakan isimlerden biri olan ABD’li Kongre üyesi Tom Emmer, son dönemde birçok analistin hedefinde olan Gary Gensler başkanlığındaki SEC’yi hedef aldı. Emmer, Twtter hesabından konuyla ilgili net ve kısa bir cümle yazdı ve kurumun ret kararını temelsiz olarak nitelendirdi.

SEC dün bir kez daha yapılan bir spot ETF başvurusunu reddederken buna sebep olarak da yatırımcı korunması ve dolandırıcılık riskini gösterdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun tam tersine ise kurumun Kanadalı muadili sadece 1 ay önce Fidelity’nin yaptığı spot ETF başvurusunu kabul etmişti. Bilindiği üzere Kanada, geçen yılın başında Bitcoin spot ETF taleplerini kabul ederek bu anlamda dünyada ilk olmuştu.

Üst üste ret kararları…

Ekim ayında, yaılan vadeli Bitcoin ETF başvurularını kabul etmeye başlayan SEC, spot ETF’ler konusuna ise ısrarlı tutumunu sürdürüyor. Kurum geçen hafta da SkyBridge Capital’ın, Aralık ayında da Valkyrie ve WisdomTree’nin ETF başvurularına da ret cevabı vermişti. Vadeli ETF kabullerinin ardından Bitcoin fiyatı da 40 bin dolar seviyelerinden 69 bin dolara kadar yükselmişti. Ancak SEC yapılan spot ETF başvurularını da reddetmişti.

Kripto para dostu olarak da bilinen Tom Emmer ve bir diğer Kongre üyesi Darren Soto da, Kasım ayında SEC başkanı Gary Gensler’a bu konuyla ilgili bir mektup göndermiş ve spot ETF’lerin çok daha güvenli olduklarını söylemişlerdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap