Klâsik finans borsaları kripto hakkında ne düşünüyor?

Klâsik finans borsaları kripto hakkında ne düşünüyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Klâsik finans borsaları kripto hakkında ne düşünüyor?

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) ticaret birliği tarafından yapılan bir ankete nazaran klâsik finans borsaları, kriptoyla ilgili eser ve hizmetler sunma konusunda fikir ayrılığı yaşıyor.

WFE, kripto para üniteleri ticaret altyapısı çalışmasının bir kesimi olarak 29 borsanın katıldığı bir anket gerçekleştirdi. İştirakçilerin 12’si (yüzde 41) halihazırda kripto ile ilgili eser yahut hizmetler sunduğunu belirtirken 7 borsa da gelecekte bu türlü bir planları olduğunu belirtti.

Perakende talep daha fazla

Ayrıca anket, kripto eserlerinde kurumsal talepten çok perakende talep olduğunu gösteriyor. Talep edilen eser tipleri de farklılık gösteriyor: Perakende yatırımcılar, NFT’ler ve stabil paralarla ilgilenirken kurumsal yatırımcılar, menkul değer token’larını ve saklama (custody) hizmetlerini tercih ediyor.

Ankete katılanların sırf dörtte biri (yüzde 26’sı), kripto varlıkların önümüzdeki beş yıl içerisinde ana akım haline gelmesini beklediklerini söylüyor.

Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki anket, kripto borsası FTX’in dramatik çöküşünden birkaç ay evvel Mayıs ve Temmuz 2022 tarihleri ortasında gerçekleştirildi.

WFE’nin Nasdaq, Deutsche Boerse ve İsviçre merkezli SIX Group üzere 250’den fazla üyesi bulunuyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap