Klasik Bilgeliğe Meydan Okudu! Arthur Hayes’ten Bitcoin ve Faiz Yorumu

Klasik Bilgeliğe Meydan Okudu! Arthur Hayes’ten Bitcoin ve Faiz Yorumu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Klasik Bilgeliğe Meydan Okudu! Arthur Hayes’ten Bitcoin ve Faiz Yorumu

BitMEX’in kurucusu ve Maelstrom’un şu anki Baş Yatırım Sorumlusu Arthur Hayes’ten haber var. Bitcoin ve faiz alakasına dair kıymetli açıklamalar geldi. Kore Blockchain Haftası’nın açılış konuşmasında şaşırtan bir açıklama yapan Hayes, Bitcoin’in performansının daha evvel inanıldığı üzere faiz oranlarına yakından bağlı olmayabileceğini öne sürüyor. Ayrıyeten klâsik bilgeliğe meydan okuyor.

Beklentilerde bir değişim: Bitcoin trendi bilakis çeviriyor

Hayes, finans dünyasındaki beklenmedik bir eğilimi vurgulayarak kelamlarına başladı. Federal Reserv’in son zamanlardaki agresif faiz artırım döngüsüne işaret ediyor. Bitcoin ve çeşitli risk varlıkları beklenen aşağı taraflı yörüngeyi takip etmediğine işaret ediyor. Buna nazaran klâsik beklentilere meydan okuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Klasik Bilgeliğe Meydan Okudu! Arthur Hayes’ten Bitcoin ve Faiz Yorumu 1

Burada kuşkusuz faiz artışlarının istenmeyen sonuçları kelam konusu. Buna nazaran Hayes, enteresan bir biçimde, faiz artışları ile Bitcoin ve risk varlıkları için aşağı istikametli sonuçlar ortasındaki klâsik korelasyonun bir dönüşüm geçirdiğini argüman ediyor. Federal Reserv’in enflasyona karşı savaşında faiz oranlarını artırma kararının istenmeyen sonuçlarını araştırıyor.

Paradoksal bir senaryo: Faiz oranları ve ekonomik büyüme

Hayes’e nazaran bu stratejinin öngörülemeyen sonuçlarından biri, yükselen finansal varlık fiyatlarının sermaye karı vergilerinin ve devlet gelirlerinin artmasına neden olabilmesi. Lakin, Federal Reserv faiz oranlarını yükselttiğinde, bu varlık fiyatları sakinleşerek vergi gelirlerini azaltabiliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Klasik Bilgeliğe Meydan Okudu! Arthur Hayes’ten Bitcoin ve Faiz Yorumu 2

Bitcoin haricinde de yorumlar var. Hayes, düşündürücü bir formda, bu şartların nasıl kemer sıkma yanlısı siyasi kararlara yol açabileceğine işaret ediyor. Ayrıyeten bunun da açıkları artıracağını açıklıyor. Bu türlü bir durum Hayes’e nazaran ABD Hazinesi’ni daha fazla tahvil ihraç etmeye itecek. Farklı bir halde, varlıklı tahvil sahiplerine yapılan faiz ödemeleri, harcamaları ve nominal GSYH büyümesini teşvik edecek. Ayrıyeten Federal Reserv’in faiz artışlarının istemeden ekonomik genişlemeyi teşvik ettiği değişik bir paradoks yaratacak.

Bitcoin’in geleceği: Olumlu bir bakış

Hayes, Federal Reserv‘in faiz oranları konusundaki gelecekteki tavrından bağımsız olarak kıymetlendirme yapıyor. Buna nazaran, kripto para bölümünün düzgün bir pozisyonda olduğunu vurguluyor. Bilhassa Bitcoin BTC’nin önümüzdeki devirde kıymetli performans iyileştirmeleri potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor. Bu optimist görünümün bir sonucu var. Dinamik ekonomik faktörlere cevap olarak gelişmeye devam eden kripto para piyasasının esnekliğine işaret ediyor. Ayrıyeten bu piyasanın uyarlanabilirliğinin altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Klasik Bilgeliğe Meydan Okudu! Arthur Hayes’ten Bitcoin ve Faiz Yorumu 3

Arthur Hayes’in görüşleri, Bitcoin BTC’yi ve faiz oranlarıyla ilgisini çevreleyen klasik anlatıya meydan okuyor. Kripto para ortamı olgunlaşmaya ve gelişen finansal ortamda yol almaya devam ediyor. Öbür taraftan btcpiyasasi.com olarak baktığımızda beklentilere meydan okuyan bir tarafı var. Kendine has bir yol çizen ilgi alımlı ve esnek bir varlık sınıfı olmaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap