Kıymetli Argüman: Binance Bu Kripto Parayı Manipüle Ediyor!

Kıymetli Argüman: Binance Bu Kripto Parayı Manipüle Ediyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Kıymetli Argüman: Binance Bu Kripto Parayı Manipüle Ediyor!

Wall Street Journal, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun özel bir görüşmede kripto borsasının iştiraklerinin birkaç yıl evvel ‘wash trading’ yaptığını öne sürdü. Bunun akabinde, Bitcoin uzun bir mühlet sonra birinci defa kısa müddetliğine 29.000 doların altına düştü.

WSJ’den Binance için Bitcoin ‘wash trading’ iddiası!

Bitcoin, Wall Street Journal’ın haberinden kısa bir mühlet sonra %2,5’ten fazla düştü. Bu hareketinde yaklaşık 29.000 dolara geriledi. Günün ilerleyen saatlerinde 28.872 dolara kadar düştü. Daha sonra BTC toparlandı ve 29.100 dolar civarında süreç görmeye başladı.

BTC Piyasası: Kıymetli Argüman: Binance Bu Kripto Parayı Manipüle Ediyor! 1

WSJ Pazartesi günü yayınladığı bir raporda Zhao’nun bir iç iletide, borsanın bağlı kuruluşlarının 2019’da Binance.US’nin birinci çıkışında 70.000 dolar kıymetinde Bitcoin ticaretinden sorumlu olabileceğini söylediğini bildirdi. Journal’a nazaran Zhao dahili bir iletide “Sanırım bunu biz yaptık,” dedi. ‘Wash Trading’, kendinizle yahut bağlı bir kuruluşla ticaret yaparak süreç hacimlerini yapay olarak şişirme sürecini söz eder.

Bu ortada, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen ayın başlarında ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), menkul değerler yasasını ihlal ettiği ve hacmi manipüle etmek için CZ tarafından yönetilen bir şirket olan Sigma Chain’i kullandığı savıyla Binance’e karşı geniş kapsamlı bir dava açtı. ABD 1936 yılında klâsik piyasalarda Wash Trading’i yasakladı. Bir Binance sözcüsü gazeteye verdiği demeçte ne şirketin ne de Zhao’nun Wash Trading yapmadığını söyledi. Ayrıyeten, buna müsamaha göstermediğini belirtti. Binance, bir haber kanalına gönderdiği e-postada Wash Trading tezlerini reddetti. Bu bağlamda, şu açıklamayı yaptı:

Binance, kullanım şartlarımızın ihlali manasına gelen wash trading yapmaz ya da yapılmasına müsamaha göstermez. Binance, wash trading ve alım satım fiyatı manipülasyonu da dahil olmak üzere potansiyel suistimal ve/veya manipülatif davranışlarla ilgili nezaretleri incelemekten sorumlu özel bir Piyasa Nezaret grubuna sahiptir. Piyasa Nezaret grubu, piyasanın berbata kullanımını tespit etmek ve önlemek için nezaret modellerinden ve tecrübeli nezaret uzmanlarından oluşan bir gruptan faydalanmaktadır.

WSJ haberinde ayrıyeten, Binance’in temsilcisinin SEC’in suçlamasını temelsiz bularak reddettiğini belirtti. Binance, süreç hacmine nazaran dünyanın en büyük kripto para borsası. Bu nedenle, Binance’i çevreleyen düzenleyici belirsizlik kripto fiyatları üzerinde baskı yaratma eğiliminde.

BTC Piyasası: Kıymetli Argüman: Binance Bu Kripto Parayı Manipüle Ediyor! 2

BTC 27,000 doları hedefliyor

Bu ortada analistler, kısa vadede olumlu katalizörlerin eksikliğinin ve çoklukla sessiz geçen yaz devri ticari faaliyetlerinin BTC fiyatlarında düşüşe yol açabileceğini söylüyor. FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, şu düzeye işaret ediyor:

Düşüş baskısı ağırlaşırsa, bir sonraki kıymetli takviye düzeyi, Kasım ayının en düşük düzeylerinden yükselen kanalın alt hududu ve 200 haftalık hareketli ortalama olan 27.000 dolar olacaktır.

eToro’nun piyasa analisti Simon Peters, “Bitcoin şu anda yavaş bir geri çekilme yaşıyor. Zira fiyat son vakitlerin en yüksek düzeylerinden düşüş eğilimini sürdürüyor. Yaz aylarında piyasa dinamikleri daha düşük süreç akışlarıyla dalgalanma eğilimindedir. Bununla birlikte, son devir piyasadaki en uygun kripto varlıkları için epey sakin geçti,” değerlendirmesini paylaşıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap