Kazakistan’da kaçak madencilik tesislerine büyük operasyon

Kazakistan’da kaçak madencilik tesislerine büyük operasyon

Paylaş
Uzman Coin: Kazakistan’da kaçak madencilik tesislerine büyük operasyon

Son dönemde elektrik kesintilerinin yoğunlaştığı Kazakistan’da, devlet otoriteleri de kaçak Bitcoin madencilik tesislerine karşı operasyonlarını artırdı. Ülkenin enerji bakanlığından yapılan açıklamada Pazartesi günü itibariyle 13 kaçak madencilik tesisinin kapatıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca operasyonların devam edeceği ve daha fazla kaçak madencilik tesisinin bulunması için her şeyin yapılacağı yazıldı.

Vergilerin artması isteniyor

Kazakistan’da zor günler geçiren devlet başkanı Tokayev, Haziran ayında Bitcoin madenciliğini yasallaştırmıştı. Ülke, özellikle Mayıs ayında başlayan Çin yasaklarının ardından hem ucuz elektrik hem de coğrafi yakınlık sebebiyle birçok madencinin uğrak noktası olmuştu. Ancak Tokayev geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada da, madencilik konusunda vergilerin artırılması gerektiğini söylemişti. Kazak otoritelerin, Nisan ayı başına kadar madencilikle ilgili yeni düzenlemeler getirmesi bekleniyor.

GÖZ ATIN – Kripto para fonlarına 109 milyon dolarlık net giriş

BIT Mining inşaattan vazgeçmişti

Dünyanın bilinen madencilik şirketlerinden biri olan BIT Mining de dün yaptığı açıklamayla, yaşanan elektrik kesintileri ve düzensiz enerji verimi nedeniyle Kazakistan’da başladığı yeni madencilik tesisi inşaatından vazgeçtiğini duyurmuştu. Şirket, 2021’in Mayıs ayında Kazakistan’da kendi veri merkezini kurmak için 9.3 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunmuştu.

Ülkede yaşanan son elektrik kesintileri madencilerin başka alternatifler aramasına sebep olurken, bu anlamda Rusya ön plâna çıkıyor. Ukrayna’yla büyük bir krizin eşiğinde olan Rusya’da devlet başkanı Putin de, kripto para madenciliğinin kendileri için olan önemine değinmişti.

Kazakistan, şu anda ABD’den sonra en fazla hash gücüne sahip ikinci ülke ancak bu konumunu her an Rusya’ya kaybedebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap