Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe

Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe

Paylaş
Uzman Coin: Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe

Kazakistan’da askerlerin de sokağa inmesine rağmen birkaç gündür durdurulamayan protestolar devam ederken, devlet yönetimi internet bağlantısını kesti. Bitcoin madenciliğinin önemli bir bölümünün yapıldığı ülkede bu adımın ardından madencilik havuzları da olumsuz etkilendi.

Kesintiden en fazla etkilenen havuzlardaki düşüşlerin ise şu şekilde olduğu belirtiliyor:

1THash (%82 düşüş),
OKEx Havuzu (%46.3 düşüş)
KuCoin Havuzu (%22.7 düşüş)

Tüm hash rate’in %18’ine sahip!

Kazakistan’daki durumun bu kadar önemli hale gelmesinin en büyük sebebi ise ülkenin son dönemde madenci göçüne uğraması ve toplam hash oranının yüzde 18’lik seviyeye çıkması… Özellikle Çin yasaklarından sonra madenciler, hem elektriğin ucuz olduğu hem de ABD ve Rusya’ya göre geçişin çok daha kolay olduğu Kazakistan’ı da ciddi şekilde tercih etmişlerdi.

Ancak tğğm yaşananalara rağmen durum, Çin’in kripto para madenciliğini yasakladığı döneme göre çok daha iyi gözüküyor.

Son dönemde İran ve Kosova’da olduğu gibi Kazakistan’da da enerji problemi ortaya çıkmış ve madencilik tesisleri bir kez daha tartışma konusu olmuştu ancak sadece Aralık ayında 100 şirketin madencilik işletmesi olarak kayıt yaptırdığı belirtildi.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin hash oranı, saniyede 165 exahash civarında seyrediyor… Çin yasaklarının ardından Haziran ayında, madencilerin “kepenk indirmesiyle” bu rakam 85 EH/s’nin de altına düşmüştü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap