Karnataka SIT, hacker Sriki’nin kripto rüşvetleri nedeniyle kefaletini iptal etmek için harekete geçti

Karnataka SIT, hacker Sriki’nin kripto rüşvetleri nedeniyle kefaletini iptal etmek için harekete geçti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Karnataka SIT, hacker Sriki’nin kripto rüşvetleri nedeniyle kefaletini iptal etmek için harekete geçti

BENGALURU – Karnataka Özel Soruşturma Grubu (SIT), Sriki olarak da bilinen hacker Srikrishna Ramesh’in polis nezaretindeyken rüşvet için kripto para kullandığı savıyla ilgili soruşturmasını ağırlaştırıyor. Soruşturma, Bharatiya Janata Partisi (BJP) üyelerini ve kolluk kuvvetlerini yolsuzluk faaliyetlerine dahil eden ilişkileri ortaya çıkardı.

SIT, 2021 yılında yapılan cürüm duyurusunu derinlemesine inceledikten sonra artık Sriki’nin kefaletini iptal etmek istiyor. Bu karar, Bengaluru kabahat şubesi polisi tarafından gözaltına alındığı sırada yetkililere kripto para ile rüşvet verdiğini itiraf etmesinin akabinde geldi. Soruşturma ayrıyeten, kripto irtibatlı bir uyuşmazlık ve siyasi soyağacını içeren 2018 tarihli bir davadaki görüşmeleri ve detayları tekrar gözden geçiriyor.

Daha evvel 14 Nisan 2021 tarihinde yaşanan bir gelişmede, Sriki Bengaluru merkez hapishanesinden salıverilmek üzereyken, Whale Alert ile birlikte blockchain analistleri kuşkulu Bitcoin süreçlerini işaretlemişti. Bu süreçler makus şöhretli Bitfinex borsa soygunuyla ilişkiliydi. İçişleri Bakanı G Parameshwara, BJP liderliğindeki örtbaslarla ilgili geçmiş soruşturmalara değinirken bu bulgulara atıfta bulundu. Lakin lokal Bengaluru polisi bu süreçlerle rastgele bir mahallî ilişki olduğunu reddetti.

SIT’in şu anki odak noktası yalnızca cürüm duyurusu tahlilini değil, tıpkı vakitte yüksek profilli bireyleri ve kripto süreçlerini içeren sistemik yolsuzluğa işaret eden Kongre tarafından başlatılan incelemeden ortaya çıkan argümanları da içermektedir. Bu soruşturmanın sonuçları, ilgili tüm taraflar için kıymetli sonuçlar doğurabilir.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap