Kapsamlı Vergi Teklifine Kripto Dünyasından Yansılar Geliyor!

Kapsamlı Vergi Teklifine Kripto Dünyasından Yansılar Geliyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Kapsamlı Vergi Teklifine Kripto Dünyasından Yansılar Geliyor!

ABD’nin kripto karlarını vergilendirmeye yönelik uzun vakittir beklenen teklifi kamuoyuna açıklandı. Bundan dakikalar sonra, “broker” olarak sayılan merkezi olmayan operasyonlara bağlı olanlardan itirazlar yükseldi.

Vergi teklifine kripto dünyası reaksiyon gösteriyor!

Kripto sanayisinden gelen ani tenkit patlaması, ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto varlık vergilerinin nasıl ele alınacağına ait yeni teklifinin, aylar sürecek bir kamuoyu yorumları ve duruşmalar periyoduna girerken uzun bir yolla karşı karşıya kalacağını gösteriyor. X toplumsal platformu, teklifin kapsamıyla ilgili şikayetlerle süratle doldu. Reaksiyon gösterenler, bilhassa de vergi raporlama taleplerine dalın ahenk sağlamasının imkansız olduğunu söz ediyor.

Merkezi olmayan bir finans (DeFi) lobi kümesinin CEO’su olan Miller Whitehouse-Levine, toplumsal medya platformunda, teklifin yazıldığı formuyla “aşırı geniş” olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, her türlü kuruluşu kapsamasında müsaade veren kararlar içerdiğini belirtiyor. Örnek olarak self-hosted yahut öteki cüzdanları gösteriyor. Bu bağlamda Whitehouse-Levine, şu konuların altını çiziyor:

Self-hosted cüzdan kullanıcılarının kendi transferlerini ‘gerçekleştirdiğini’ kabul ederken, teklif hala bir biçimde üçüncü tarafları [sic] ‘bir cüzdan kullanıcısı ismine transferleri gerçekleştirmekten sorumlu’ tutmaya çalışıyor. Çemberi tamamlamak için, teklif ‘gerçekleştirmenin’ gerçekleştirmek manasına gelmediğini kabul etmemizi istiyor.

BTC Piyasası: Kapsamlı Vergi Teklifine Kripto Dünyasından Yansılar Geliyor! 1

Kripto varlıklar klâsik varlıklardan çok farklı”

Platformdaki bir diğer kullanıcı, Metamask üzere cüzdan sağlayıcılarının, Uniswap üzere merkezi olmayan borsaların ve çok imzalı bir güvenlik kurulumuna sahip rastgele bir akıllı kontratın raporlama gereklilikleri kapsamında değerlendirilebileceğini belirtiyor. Bu durum, muhtemelen bu kuruluşları kullanıcıları için yeni ‘müşterini tanı’ kuralları geliştirmeye zorlayacak. Blockchain Association CEO’su Kristin Smith, teklifin ortaya çıkmasından kısa bir müddet sonra bir açıklama yaptı. Smith, şu görüşlerini paylaşıyor:

Kripto ekosistemi klasik varlıklardan çok farklıdır. Bu nedenle kuralların buna nazaran uyarlanması gerekiyor. Ayrıyeten, ahenk için bir yolu olmayan ekosistem iştirakçilerini kapsama alması lazım.

BTC Piyasası: Kapsamlı Vergi Teklifine Kripto Dünyasından Yansılar Geliyor! 2

Madalyonun başka yüzü!

Ancak Kristin Smith tıpkı vakitte madalyonun başka yüzüne de işaret ediyor. Gelecekteki kurallar potansiyel olarak kripto yatırımcı kitlelerine vergilerini beyan etmeleri için açık bir yol sunacak. Ayrıyeten, kripto varlıklara kolay iştirak için büyük bir pürüz olan şeyi ortadan kaldıracak. Bu bağlamda Smith, şu bahse dikkat çekiyor:

Eğer hakikat bir halde yapılırsa, bu kurallar günlük kripto kullanıcılarına vergi maddelerine yanlışsız bir formda uymaları için gerekli bilgileri sağlamaya yardımcı olabilir

BTC Piyasası: Kapsamlı Vergi Teklifine Kripto Dünyasından Yansılar Geliyor! 3

Kripto madenciliği operasyonları teklifte yer almadı

Sektörün itirazlarını Hazine ve İç Gelir Servisi’ne iletmek için 30 Ekim’e kadar müddeti olacak. Akabinde 7 ve 8 Kasım’da halka açık oturumlar düzenlenecek. Teklifin müellifleri, kripto kesiminden fikirleri davet eden uzun evraka lisan dahil ettiler.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere 2021 altyapı yasası vergi kurallarını zarurî hale getirdiğinde kripto madenciliği operasyonları için kaygı yarattı. Teklifin kapsamının göze çarpan bir yanı ise bu hususu genel olarak hariç tutması.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap