Kanada, CBDC için İstişarelere Başladı

Kanada, CBDC için İstişarelere Başladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kanada, CBDC için İstişarelere Başladı

Kanada Merkez Bankası (BoC), merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) hakkında kamuoyuna açık istişarelerine başladı.

Ülkelerin CBDC’ler konusundaki hazırlığı tüm süratiyle devam ederken, birçok ülkeden test sonuçları gelmeye başladı. Bilhassa Çin, dijital yuanı daha benimsenmiş bir para ünitesi haline getirmek için çeşitli etkinlikler düzenlemişti.

CBDC yarışı içerisindeki Kanada‘dan da yeni bir atılım geldi. BoC, ülkenin CBDC‘si için halka açık görüşmelere başladığını duyurdu. Bu görüşmelerde, dijital Kanada dolarının şekillenmesi planlanıyor.

Kanada, CBDC Çalışmalarına Yoğunlaştı

Kanada Merkez Bankası (BoC), dijital bir Kanada doları oluşturmak ve merkez bankası para ünitesi (CBDC) geleceğini görüşmek için istişarelere başladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kanada, CBDC için İstişarelere Başladı 1

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BoC, dijital Kanada dolarının, ülkedeki insanların emniyetli ve istikrarlı bir dijital ödeme seçeneğine sahip olmasını sağlayacağını belirtti. Ayrıyeten BoC, ülkede mümkün bir CBDC gereksinimi olmadığını ve son kararın Kanada parlamentosu tarafından alınması gerektiğini aktardı.

Mevcut Kanada hükümeti, CBDC‘ler konusunda hayli sıcak davranıyor ve yakından takip ediyor. Lakin ülkedeki gelenekselci partiler, CBDC’lerin yasaklanması gerektiğini belirtiyor. Muhafazakarların bu tavrı, Kanada’nın klasik para ünitesinin zedelenmesi kaygısından geliyor.

Ancak BoC, Kanada‘nın klâsik para ünitesinin hiçbir yere gitmediğini ve CBDC çıksa bile isteyenlerin nakit para kullanabileceklerini söyledi.

Son olarak BoC, şunları söyledi;

Dünya giderek dijitalleşirken, öbür birçok merkez bankası üzere BoC, Kanada’nın ulusal para ünitesinin dijital bir versiyonunu araştırıyor.

Kanada’daki CBDC istişareleri 19 Haziran‘a kadar devam edecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap