Kaiko: Binance İrtifa Kaybederken Bu 2 Borsa Yükseliyor!

Kaiko: Binance İrtifa Kaybederken Bu 2 Borsa Yükseliyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Kaiko: Binance İrtifa Kaybederken Bu 2 Borsa Yükseliyor!

Binance, CEO’su ve kurucu ortağı Changpeng Zhao’nun şirketinde uygun AML kurallarını uygulamamaktan hatalı bulunmasının akabinde misyonundan istifa etmek zorunda kalması nedeniyle Kasım ayının sonunu güç geçirdi. Bu gelişmelerin borsa üzerindeki tesirleri artık daha net ortaya çıkıyor. Lakin, her şeye karşın borsa pazar hissesi açısından liderliğini koruyor.

Kaiko: Binance gerilerken bu 2 borsa kazandı!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, ABD makamlarına 4 milyar doların üzerinde ceza ödemeyi kabul etti. Karar, başta BNB olmak üzere tüm kesim üzerindeki ani fiyat tesirlerini tetikledi. Bunun yanı sıra, yatırımcıların borsaya olan itimadına de ziyan verdi. Beklendiği üzere, birkaç platform bu gelişmelerden faydalanan taraf olarak ortaya çıktı.

Anlaşmadan sonraki birinci raporlar, daha evvel Binance borsasında depolanan varlıkların aslan hissesinin ABD’deki rakibi Coinbase Pro’ya aktarıldığını gösteriyor. Hususla ilgili son araştırmasında Kaiko, Coinbase’in pazar hissesinin %34 oranında arttığını söyleyerek bunu teyit ediyor. Bununla birlikte, diğer bir borsa muahedenin akabinde daha da fazla yarar sağladı: Bybit. Kripto borsası, pazar hissesini günler içinde % 50 artırdı. Kaiko, “Bybit, her bir saatte pazar hissesi kazandı. Böylelikle, 24 saatin 16’sında %20’den fazla büyüyerek çabucak göze çarpan kazanan oldu.” diyor.

BTC Piyasası: Kaiko: Binance İrtifa Kaybederken Bu 2 Borsa Yükseliyor! 1Binance’in Uzlaşmasından Sonra Kripto Borsalarının Bakiyeleri. Kaynak: Kaiko

Binance’in rakipleri üzerindeki hakimiyeti devam ediyor

Bununla birlikte Kaiko, Coinbase’in yükselişine karşın Binance borsasının “hem BTC hem de altcoin’ler için likiditede önder olmaya devam ettiğini” kaydediyor. Bu durumu bu hafta başında CryptoQuant da belirtti. On-chain data sağlayıcısı ve araştırma kaynağı, Binance’ın uzlaşmanın akabinde rezervlerinde %20’lik bir düşüş gördüğünü ve borsada depolanan BTC’nin Mayıs ayındaki 634.000’den 500.000 civarına düştüğünü açıkladı. Bununla birlikte, Kaiko’ya nazaran Binance’in rakipleri üzerindeki hakimiyeti devem ediyor. Kaiko, BTC ve Dogecoin üzere birkaç altcoin için göstergelerin güçlü olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda Kaiko analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu ortada DOGE, Binance’in neden hala dorukta olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, spreadleri hiçbir vakit 1,5 bps’yi aşmadı; Bybit’in temel spreadi de benzeri. Lakin sık sık 2 bps’nin üzerine çıkıyor. Coinbase’in spreadi her iki durumda da rakiplerinden daha yüksek ve şimdi ortadaki farkı kapatma belirtileri göstermedi.

BTC Piyasası: Kaiko: Binance İrtifa Kaybederken Bu 2 Borsa Yükseliyor! 2

Coinbase (COIN) performansı

Geçen hafta Coinbase, pay senedi fiyatlarının yükselişine şahit oldu. Pay, bir yıldan uzun müddettir görülmeyen bir tepeye ulaştı. Lakin daha yakından baktığımızda, Binance mutabakatından sonra başlayan muhakkak bir artışı fark etmek mümkün. COIN, Binance’in potansiyel muahedesiyle ilgili spekülasyonlar gün ışığına çıkmadan evvelki hafta 100 doların çabucak altında süreç görüyordu. Paylar, CZ’nin istifa edeceğine dair haberlerin ortasında yükselmeye başladı. Söylentiler gerçeğe dönüştüğünde nitekim de o denli oldu.

COIN’in fiyatları 1 Aralık Cuma günü itibariyle yaklaşık 135 dolara fırladı. Bu da ABD merkezli en büyük kripto borsasının paylarının Binance muahedesinin akabinde geçen iki hafta içinde yaklaşık %35 oranında arttığı manasına geliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap