Julian Assange için kurulan DAO, 4 günde 10 bin 500 ETH topladı

Julian Assange için kurulan DAO, 4 günde 10 bin 500 ETH topladı

Paylaş
BTC Piyasası: Julian Assange için kurulan DAO, 4 günde 10 bin 500 ETH topladı

İçerik

ABD’nin başta Irak ile Afganistan olmak üzere birçok ülkede işlediği savaş suçlarını açığa çıkaran ve konuyla ilgili birçok belge yayımlayan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’a destek olmak için AssangeDAO adında geçtiğimiz hafta Perşembe günü bir DAO kuruldu.

1 haftadan az sürede 31 milyon dolar

DAO, Assange’ın mahkeme masraflarını karşılamak başta olmak üzere, ona destek olmak amacıyla yardım kampanyası başlattı. Perşembe günü başlatılan kampanyada 4 günde 10 bin 500’ten fazla (yaklaşık 31 milyon dolar) ETH toplandı.

Katılımcılar da pay alacak

DAO’nun yardım havuzuna katkıda bulunanlar yardımlarının karşılığında DAO’nun yönetişim token’ı olan JUSTICE token’dan kazanacaklar.

Murat Pak’ın NFT’si bugün açık artırmada

DAO, elde edilen fonlarla Türk sanatçı Murat Pak’ın yaptığı bir NFT’nin açık artırmasına katılacak ve NFT’nin sahibi olmaya çalışacak. Açık artırma bugün yapılacak. Eğer AssangeDAO, açık artırmayı kazanırsa, yani NFT’yi elde ederse o zaman daha uzun bir yol haritası belirlenecek ve Assange’ın dava masrafları başta olmak üzere onun özgürlüğe kavuşması için çalışmalar yapılacak. DAO, açık artırmayı kazanamazsa, katılımcıların yaptıkları yardımlar bir çoklu imza cüzdanıyla obnlara geri ödenecek. Paki NFT’sini 30 Ocak’ta attığı tweet ile duyumuştu. Eserin adı “Censored” yani “Sansürlenmiş” oldu. Pak bu eseriyle de Assange’a olan desteğini de yineledi.

AssangeDAO’dan toplanan fonlarla ilgili yapılan açıklamada da şu ifadeler kullanıldı:

“AssangeDAO şu ana kadar 10 bin 500 ETH’ten fazla fon topladı. Julian’a destek için çok önemli rakamlara ulaşmış durumdayız. Önümüzde uzun bir savaş var ancak aldığımız destek de çok büyük.”

Satoshi “Şimdi değil” demişti

Hatırlanacağı üzere Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’nun son mesajlarından birisi de Wikileaks’in Bitcoin yardımı kabul etmemesi yönündeydi. Bitcoin’in yeni yeni dünya sahnesine çıkmaya başladığı yıllarda, Satoshi yaratıcısı olduğu coin’in ilgiyi üzerine çekmesini ve kötü anılmasını istemiyordu.

7 sene büyükelçilikte yaşadı, şimdi hapiste

Assange’ın kurduğu Wikileaks ABD’nin Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere işlediği savaş suçlarını 2010 yılında belgeleriyle ortaya koymuştu. ABD’nin büyük düşmanlığını kazanan Assange, 2012 yılında Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmış ve tam 7 sene burada yaşamıştı. Assange daha sonra buradan güvenlik güçleri tarafından çıkarılıp, “İngiltere’nin Guantanamo’su” olarak da bilinen ve yüksek seviyedeki suçluların kaldığı Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu.

İade edilebilir

ABD uzun süredir Assange’ın iadesini istiyor ancak mahkemeler bunu kabul etmiyordu. ABD, son olarak Assange’ın iade talebinin kabul edilmesi için, onun cezasını ülkesi Avustralya’da çekebileceği teminatını vermiş ve daha sonra teklif yeterli bulunarak mahkeme tarafından iade talebi kabul edilmişti. Assange’ın savunma ekibi, davayı Yargıtay’a taşımak için Yüksek Mahkeme’ye izin başvurusunda bulunmuştu.​​​​​​​

İşte AssangeDAO da bu süreçte, Wikileaks kurucusuna yardımcı olmak için kuruldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap