JPMorgan’dan kripto paralar için umutlandıran kıymetlendirme

JPMorgan’dan kripto paralar için umutlandıran kıymetlendirme

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: JPMorgan’dan kripto paralar için umutlandıran kıymetlendirme

Investing.com – JPMorgan analistleri, kripto piyasasıyla ilgili son değerlendirmesinde ayı piyasası şartlarının büyük ölçüde geri kaldığı görüşünü paylaştı.

JPMorgan, kripto piyasaları için olumlu görüş sunarken kısa vadede piyasa için olumsuzluk oluşturabilecek faktörlerin tesirinin kısıtlı kalacağına inanıyor. JPMorgan’ı kripto paralar konusunda iyimserliğe iten sebeplerin başında ise alış (long) konumlardaki artış, mahkemenin Ripple kararı, PayPal’ın sabit kripto para çıkarması, Spot Bitcoin ETF beklentileri ve önümüzdeki sene gerçekleşecek olan Bitcoin ödül yarılanması yer alıyor. 

Diğer yandan üstte bahsedilen sebepler kripto paralar için olumlu olarak değerlendirilse de SEC’in ETF kararını sürüncemede bırakması ve Ripple davasını temyize götürecek olması, piyasa için olumlu görüşlere sekte vuruyor. Bunun yanında ülkelerin sabit kripto para üniteleri içi daha sıkı önlemler almaya hazırlanması ve piyasalardaki dalgalanmada büyük ölçülerde long durumunun tasfiye olması, piyasa iştahını azaltan öbür faktörler olarak öne çıkıyor. Buna rağmen JPMorgan analistleri, çözülme süreci olarak isimlendirdikleri bu devrin sonuna gelindiğini düşünüyor.

Kripto paraların aktüel durumuna bakıldığında yaşanan son düzeltme hareketinin, riskli piyasaların genelinde görülen düşüşe eşlik ettiği görüldü. Ayrıyeten kripto ve pay piyasaları ortasındaki korelasyonun da tekrar yükselişe geçmesi dikkat çekti. ABD tahvillerinin yüksek getiri oranlarına ulaşarak inançlı ve cazip bir seçenek haline gelmesi ve Çin iktisadına yönelik telaşlar, genel olarak risk iştahını düşüren faktörler olarak görülebilir. Bununla birlikte kripto piyasaları özelinde geçen hafta Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Bitcoin varlıklarını sattığına dair haberler de son düşüş ivmesini tetikleyen ana ögelerden biri oldu.  

Bazı piyasa iştirakçileri da JPMorgan analistleriyle emsal hislere sahip olarak bilhassa Bitcoin halving olayından sonraki devirlerde BTC’nin 6 haneli sayılara ulaşabileceği kestiriminde bulunuyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap