JPMorgan’dan Çok Konuşulacak Bitcoin Açıklaması! İşte Ayrıntılar

JPMorgan’dan Çok Konuşulacak Bitcoin Açıklaması! İşte Ayrıntılar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: JPMorgan’dan Çok Konuşulacak Bitcoin Açıklaması! İşte Ayrıntılar

Bitcoin ve altcoin dünyasının geçen hafta en çok konuşulan hususları ortasında Grayscale’in SEC’e karşı yasal zaferi vardı. Bu zafer sonrası kripto para ünitelerinde değerli bir artış olmuştu. Fakat artış uzun vadeli olmamış sonrasında BTC fiyatı çıkmaya başladığı yere geri dönmüştü. Mevzu BTC ETF’leri etrafında döndüğü için JPMorgan’dan da bugün değerli bir açıklama geldi. Ayrıntılara bakalım.

JPMorgan: SEC muhtemelen spot bitcoin etf’lerini onaylayacak

Grayscale’in ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı kazandığı zafer gündemde. Son yasal zaferin akabinde JPMorgan analistlerinden bugün değerli bir açıklama geldi. Analistler, SEC’in birden fazla spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onaylamak zorunda kalabileceğine inanıyor. Anaslitlere nazaran Grayscale’in başarılı yasal sonucu SEC’i şiddetli bir konuma sokuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: JPMorgan’dan Çok Konuşulacak Bitcoin Açıklaması! İşte Ayrıntılar 1

Grayscale’in Bitcoin Trust’ı bir ETF’ye dönüştürme teklifini reddetmeyi sürdürmek için SEC’in vadeli süreçlere dayalı Bitcoin ETF’lerine verdiği evvelki onayı geriye dönük olarak geri çekmesi gerekecek. Lakin, Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri bu bahiste kıymetli bir görüş ortaya koyuyor. Bu hareket biçimi SEC için hayli yıkıcı ve utanç verici bir sonuç ortaya koyacak. Bu nedenle bu türlü bir şeyin gerçekleşmesi imkansız.

Olası senaryo

Analistler, SEC’in Grayscale de dahil olmak üzere çeşitli varlık yöneticilerinin bekleyen spot Bitcoin ETF müracaatlarını onaylamasının daha muhtemel bir senaryo olduğunu öne sürüyor. Buna nazaran yaklaşımdaki bu değişim, SEC’in vadeli süreçlere dayalı ve spot Bitcoin ETF’lerine yönelik muamelesindeki tutarsızlıkları ortaya çıkaran Grayscale’in yasal zaferinden kaynaklanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: JPMorgan’dan Çok Konuşulacak Bitcoin Açıklaması! İşte Ayrıntılar 2

Bu haftanın başlarında bir federal mahkeme SEC’in Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir ETF’ye dönüştürme teklifini reddetmesini gözden geçirmesi gerektiğine karar verdi. Mahkeme, SEC’in Bitcoin vadeli süreçlerine dayalı ETF’lere müsaade verdiğini belirtiyor. Öteki  taraftan spot BTC ETF’lerini reddeden tavrının kâfi münasebetten mahrum olduğunu vurguluyor.

Yasal karar SEC’in hareketlerine meydan okuyor

Spot Bitcoin piyasası ve CME BTC vadeli süreç piyasası güçlü korelasyonlar sergiliyor. Ayrıyeten hem vadeli süreçler hem de spot eserler Bitcoin piyasasında dolandırıcılıkla karşı karşıya. Başka taraftan manipülasyonla ilgili misal risklerle de karşı karşıya. Buna nazaran, mahkeme SEC’in bu benzeri eserlere yönelik tutarsız muamelesini “keyfi ve kaprisli” buluyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: JPMorgan’dan Çok Konuşulacak Bitcoin Açıklaması! İşte Ayrıntılar 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bu yasal kararın değerli bir istikameti var. SEC üzerinde Bitcoin ETF’lerine yaklaşımını yine değerlendirmesi için kıymetli bir baskı yaratıyor. Başka taraftan potansiyel olarak spot BTC ETF uygulamaları için daha elverişli bir ortama yol açıyor. Ayrıyeten düzenleyici ortam geliştikçe, kripto topluluğu SEC’in bu gelişmelere vereceği karşılığı merakla bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap