JPMorgan, SEC’in spot Bitcoin ETF kararı hakkında iddiasını açıkladı

JPMorgan, SEC’in spot Bitcoin ETF kararı hakkında iddiasını açıkladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: JPMorgan, SEC’in spot Bitcoin ETF kararı hakkında iddiasını açıkladı

Investing.com – JPMorgan analistleri, geçtiğimiz günlerde Grayscale’in SEC’e karşı bir zafer kazanmasının akabinde düzenleyici kurumun spot Bitcoin ETF’lere bakış açısı konusunda yorumlarını paylaştı.

Bitcoin’in ABD üzere büyük bir piyasada borsada süreç gören fon eserlerine mevzu olması, uzmanlar tarafından değerli bir benimseme adımı olarak görülüyor. JPMorgan analistlerine nazaran Bitcoin’i ana akım finans sisteminde yerini sağlamlaştıracağı düşünülen spot ETF eseri için dönüm noktası Grayscale’in kazandığı dava oldu. 

Grayscale, geçtiğimiz yıl piyasanın en büyük Bitcoin yatırım fonu eseri GBTC’yi spot ETF’ye dönüştürmek için müracaat yapmıştı. SEC’in red kararı akabinde mahkemeye başvuran yatırım şirketi, davayı kazanarak SEC’in red kararının bozulmasını sağladı. Analistler ise bu mahkeme kararının akabinde düzenleyici kurumun Bitcoin ETF müracaatlarını onaylamaktan öteki seçeneği olmadığına inanıyor. 

Geçen hafta ise SEC, kripto yatırımcılarının merakla beklediği 7 Bitcoin ETF başvurusu için erteleme kararı vererek piyasayı hayal kırıklığına uğrattı. Fakat JPMorgan analistleri, bu erteleme kararı hakkında olumlu kalırken kararın birebir anda daha fazla spot Bitcoin ETF eserine yeşil ışık yakmak için bir işaret olduğu görüşünü paylaştı. 

Analistler, Bitcoin ETF onayıyla ilgili olumlu görüşlerini SEC’in daha önde vadeli ETF’leri onaylamasıyla ilişkilendiriyor. Mahkeme kararında da üzerinde durulduğu üzere vadeli Bitcoin ETF eserlerinin kabulü sonrası Grayscale’in GBTC eserini reddetmenin mantık dışı olduğunu düşünen uzmanlar, sonuç prestijiyle kurumun bu müracaatları da olumlu sonuçlandıracağı kanısına vardı. 

Diğer yandan spot Bitcoin ETF konusu, kripto para yatırımcıları için son derece yakından takip edilirken halihazırda Kanada ve Avrupa’da süreç gören spot ETF’lerin çok fazla yatırımcı çekemediği görülüyor. Buna nazaran birtakım yorumcular, spot Bitcoin ETF’lerin vadeli olanlara nazaran birtakım avantajlara sahip olduğunu kabul etse de yararlarının hudutlu olabileceği görüşünü iletiyor. 

Sonuç olarak SEC’in ETF eserlerine yönelik kararlarının piyasadaki volatiliteyi artırdığı gerçeğine bağlı olarak bu alandaki yeni gelişmelerin piyasaya taraf veren katalizörlerden biri olması mümkün gözüküyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap