JPMorgan, First Republic Bank’i Devralacak

JPMorgan, First Republic Bank’i Devralacak

Paylaş
BTC Piyasası: JPMorgan, First Republic Bank’i Devralacak

Düzenleyici tarafından el konan First Republic Bank’i JPMorgan devralacak.

JPMorgan düzenleyicilerin arabuluculuğuyla sorun yaşayan bankayı devralmaya hazırlanıyor. FDIC, bugün yaptığı açıklamada bankanın battığını söyledi.

ABD’deki Bankacılık Krizi Sürüyor

First Republic, son aylarda iflas eden üçüncü büyük ABD bankası oldu. San Francisco merkezli borç verenin payları, müşterilerin Mart ayında 100 milyar dolar mevduat çektiğini kabul etmesinden sonra geçen hafta yüzde 75’ten fazla düştü. Yatırım bankacılığı hizmetleri veren JP Morgan artık First Republic Bank’ın tüm mevduatlarını ve değerli ölçüde tüm varlıklarını devralacak.

BTC Piyasası: JPMorgan, First Republic Bank’i Devralacak 1

First Republic’in yaşadığı bu çöküş mart ayında Silicon Valley Bank’in (SVB) daha geniş bir bankacılık krizi korkusuna yol açan çöküşünü takip ediyor. Bunu, diğer bir ABD’li borç veren Signature Bank’in çöküşü izlemişti. Borç verenlerden bir mevduat kaçışı, ABD merkez bankası olan Federal Reserve’i finansal piyasaları istikrara kavuşturmak için acil tedbirler almaya zorladı.

Mart ayında, Amerika’nın en büyük bankalarından oluşan bir küme, işi istikrara kavuşturmak emeliyle First Republic‘e 30 milyar dolar vermek için öne çıktı, fakat uğraşlar sonuçsuz kaldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap