JPMorgan, Ethereum’un büyük güncellemesi sonrası düşük aktifliği kıymetlendirdi

JPMorgan, Ethereum’un büyük güncellemesi sonrası düşük aktifliği kıymetlendirdi

Paylaş
BTC Piyasası: JPMorgan, Ethereum’un büyük güncellemesi sonrası düşük aktifliği kıymetlendirdi

Investing.com – JPMorgan analistleri, Ethereum ağındaki tarihi Shanghai güncellemesinin akabinde ağ aktifliğinin beklentilerin altında kaldığını düşünüyor. 

Analistler, son yayımladıkları raporda Ethereum ağının iş ispatından pay ispatına geçişinin akabinde güç tüketiminde %99 oranında bir tasarruf sağlandığını, Etheruem arzının daralıp staking faaliyetlerinde sert bir yükseliş olduğunu söyledi. Lakin analistler, ağ aktivitesi performansını hayal kırıklığı olarak yorumladı. 

JPMorgan analistleri, Ethereum ağını günlük faal adres sayısı, günlük süreçlerde ve ağdaki merkezi finans protokollerindeki kilitli toplam paha kriterlerine nazaran değerlendirirken bu aktivitelerdeki düşüşe dikkat çekti.

Ethereum ağı, son olarak Shanghai güncellemesiyle değerli bir olaya şahit olurken ağda stake edilen varlıkların kilitlerinin açılmasını sağladı. Bu faaliyet En büyük DeFi ağının staking açısından son derece verimli hale gelmesini sağladı ve ağdaki staking faaliyetleri değerli oranda arttı. Fakat birçok dış faktör Ethereum’da beklenen aktivite artışına mani oldu. 

JPMorgan analistleri ise aktivite düşüklüklüğü geçen yılki Terra çöküşü ile FTX’in iflası, ABD’de düzenleyici meçhullüğü ve kripto bölümüne yönelik baskıların artmasına bağlı olarak kurumsal ilginin azalması üzere faktörlere bağladı. Tüm bu dış faktörlerin Shanghai yükseltmesiyle beklenen olumlu gelişiminin önüne geçtiği düşünülüyor. 

Bununla birlikte mevcut konjonktürün Ethereum ağındaki katman-2 ağlarını da olumsuz etkilediği düşünülüyor. O denli ki datalar, ağın en değerli iki katman-2 ağlardından Optimism ve Arbitrum’un TVL’sinin Shanghai yükseltmesinden evvel düşüşe geçtiğini gösteriyor. 

Olumsuzluk olarak görülen bir iç dinamik ise Ethereum’un pay ispatına geçtikten sonra merkezileşme riskiyle karşı karşıya kalmasına olarak gösterildi. Bu noktada bilhassa başta Lido olmak üzere staking faaliyetlerinin makul protokollerde ağırlaşması bir telaş kaynağı olarak ortaya çıktı. 

Ethereum topluluğu ise artık ağ aktivitesinin artışına katkı sağlayacağı umulan EIP-4844 güncellemesini bekliyor. Bu güncellemeyle sharding tekniği kullanılarak ağdaki blokların daha verimli formda ele alınması amaçlanıyor. Bu düzgünleştirme ile ayrıyeten katman-2 ağlarının da ağ randımanı artacak olup süreç fiyatlarında de kıymetli bir düşüş olması bekleniyor.

Sonuç olarak Ethereum ağındaki aktiviteyi artırması emeliyle merakla beklenen EIP-4844 güncellemesinin yılın son çeyreğinde ya da 2024’ün birinci aylarında yayına alınması bekleniyor.

Ethereum’da son durum 

Ethereum fiyatı, geçen hafta 1.600 doların altını test ettikten sonra gelen reaksiyon alımlarıyla hafta başında 1.640 dolar bandına kadar toparlanabildi. Fed kararının akabinde düşüş eğilimine giren kripto piyasası geneliyle birlikte hareket eden ETH, istikametini aşağı çevirdikten sonra yine 1.600 doların altını test etmeye başladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap