JPMorgan CEO’su FED’in Düzenlemelerini Eleştirdi

JPMorgan CEO’su FED’in Düzenlemelerini Eleştirdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: JPMorgan CEO’su FED’in Düzenlemelerini Eleştirdi

JPMorgan CEO’su, FED’in bankalar için daha fazla düzenleme yapmak yerine bankacılık krizini düzeltmeye odaklanması gerektiğini söyledi.

Kısa bir mühlet evvel iflas eden First Republic Bank’ı devralan JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon, Federal Rezerv’in çok düzenlemelerle kriz moduna girmesi halinde Birleşik Devletler Bankalarını daha fazla sorunun beklediğine inanıyor. Jamie Dimon, 11 Mayıs’ta Bloomberg televizyonuna verdiği demeçte, Federal Rezerv’in daha fazla düzenleme yapmanın ötesinde proaktif tedbirler almamasının bankalar için durumun daha da berbata gideceğine inandığını söyledi.

Dimon, Gerilim Testlerinin Aktifliğini Sorguladı

Jamie Dimon, bunun bir kontrol sorunu olduğunu ve denetçilerin çoklukla düzenlemelere uyup uymadıklarına odaklandıkları için suçlanması gereken bireylerin banka CEO’ları ve idare heyeti üyeleri olduğunu söyledi.

Ancak CEO, Federal Rezerv’in zati 200.000 sayfa uzunluğunda olan gerilim testine daha fazla düzenleme eklemenin mevcut bankacılık krizine tahlil olmadığına inanıyor. Daha fazla düzenlemenin bankaların iş yapmasını zorlaştırdığını savunan Dimon: “Bu toplum bankalarının kimilerinde artık kredi memurlarından daha fazla ahenk vazifelisi var” dedi.

Bunun yerine, düzenlemeleri değiştirirken bütüncül bir yaklaşım benimsenmesini önererek şunları söyledi: “Pek çok açıdan kuralları karıştırmak gerekir. Likiditeyi değiştirecekseniz sermayeyi değiştirmeyebilirsiniz. Sermayeyi değiştirecekseniz, likiditeyi değiştirmeyebilirsiniz.”

Ayrıca, büsbütün tek bir gerilim testine odaklanan şirketlerin, her vakit tekrarlanan tarihî olaylar üzere sıkıntıları gözden kaçırabileceği için gerilim testlerinin aktifliğini sorguladı.

Dimon, Federal Rezerv’in bankacılık bölümünde ortaya çıkan meseleleri hiçbir vakit görmediğini öne sürerek, bankacılık krizini tek bir FED liderinin bile varsayım etmediğini belirtti.

Bu, son vakitlerde bir JPMorgan yöneticisinin bankacılık düzenlemeleriyle ilgili problemleri lisana getirdiği birinci olay değil. JP Morgan Varlık Yönetimi’nin baş yatırım yetkikisi Bob Michele, 27 Nisan’da Bloomberg televizyonuna verdiği röportajda First Republic Bank’ın likidite meselelerinin asla yaşanmaması gerektiğini, çünkü bankacılığın gezegendeki en ağır biçimde düzenlenmiş kapitalize kesim olduğunu tabir etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap