JP Morgan, SEC’i son kripto teklifinden ötürü eleştirdi

JP Morgan, SEC’i son kripto teklifinden ötürü eleştirdi

Paylaş
BTC Piyasası: JP Morgan, SEC’i son kripto teklifinden ötürü eleştirdi

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulunun yatırım şirketlerinin kripto varlıkları nasıl tutacaklarına yönelik yeni önerisi JPMorgan ve Small Business Administration’ın (SBA) tenkit konusu oldu. 

SEC’in teklifinin öbür varlıkları da içermesine karşın müşterileri ismine kripto varlıkları saklayan kuruluşlarla ilgili vasıfların yükseltilmesi teklifinin küçük ölçekli yatırım şirketlerini olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. 

SEC lideri Gary Gensler ise önelerin kuralın şirketlerin, müşteri varlıklarını uygunsuz halde kullanmamasına ve varlıkları riske atmamasına yardımcı olacağına inanıyor. JP Morgan ise bu kuralın uygulanmaya başlanmasıyla birlikte finans piyasalarındaki süreçlerin aksayabileceği görüşünü iletti. 

SEC’in kripto varlıkları saklayanlara kuruluşlara yönelik ihtiyaçların yükseltilmesine yönelik önerisi kripto yatırım şirketi a16z tarafından da eleştirildi. A16z yetkilileri, bu teklifin kripto şirketleri açısından birçok kriterin göz gerisi edilerek sunulduğunu argüman ederken kararı, yasa dışı ve uygulanamaz olarak gördüklerini söyledi.

SEC’in kripto yaklaşımı tartışılmaya devam ediyor

SEC’in teklifinin genel olarak birçok şirket tarafından ABD’de kripto bölümü üzerinde olumsuz tesirleri olabileceği formunda yorumlanıyor. Tenkitler, SEC’in kripto kesimine yönelik katı halinin devam ettiği ve devlet tarafından yetkilendirilmiş yatırım şirketlerinin kripto saklama faaliyetleri konusunda önünün kesilmesinin bölümde güvensizliğe yol açacağı konusunda ağırlaşıyor.

Diğer yandan birtakım yorumcular, SEC’in almaya çalıştığı tedbirleri olumlu karşılıyor. SEC düzenlemelerinin kripto dalına şeffaflık ve inanç getireceğine inananlar, düzenleyici kurumun işin sonunda kripto dalını legal hale getireceğini ve kurumsal yatırımcıların tesis edilen itimat sayesinde dala daha süratli ve kolay girebileceğini düşünüyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap