Japonya’da Kripto Para Vergisi İçin Revize Talebi!

Japonya’da Kripto Para Vergisi İçin Revize Talebi!

Paylaş
BTC Piyasası: Japonya’da Kripto Para Vergisi İçin Revize Talebi!

Coinpost’a nazaran, ticaret platformu bitFlyer Inc’den Yuzo Kano tarafından temsil edilen Japonya Blockchain Birliği (JBA), ayın 28’inde hükümete kripto para üniteleri için vergilendirme sistemini gözden geçirme talebinde bulundu. Japonya’daki Web3 işletmelerinin büyümesini engelleyen kripto varlık vergilendirme sisteminin gözden geçirilmesi ve vatandaşların kripto varlıklara sahip olabileceği ve kullanabileceği bir ortamın geliştirilmesi davetinde bulundu. İşte detaylar…

Japonya’da kripto para üniteleri için vergi sistemi gündemde

Japonya Blockchain Birliği (JBA), Japon hükümetini Kripto Varlıklarının vergilendirilmesini gözden geçirmeye resmen çağırdı. Önerilen değişiklikler, şirketleri web3 sanayisine girmekten caydıran pürüzlerin üstesinden gelmeyi ve halk ortasında kripto varlıkların daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Uygulanması halinde, bu revizyonlar Japonya’yı Web3’te gelişmiş bir ülke olarak konumlandırabilir ve ülkenin geleceği için potansiyel ekonomik yararlar sağlayabilir.

BTC Piyasası: Japonya’da Kripto Para Vergisi İçin Revize Talebi! 1

JBA’nın önerisi, her biri kripto varlık vergilendirmesinin farklı istikametlerini maksat alan üç ana talep etrafında dönüyor. Birinci olarak, dernek, üçüncü şahıslar tarafından ihraç edilen kripto varlıklarını elinde bulunduran şirketlerde yıl sonu gerçekleşmemiş kar vergilendirmesini kaldırmayı amaçlamaktadır. Mevcut devir sonu mark-to-market vergilendirmesi, kısa vadeli alım satım emelli olanlar hariç olmak üzere, şirketleri bu varlıklar üzerindeki gerçekleşmemiş karları vergilendirmekten muaf tutan bir sistemle değiştirilecektir. Bu tedbirin, Blockchain sanayisindeki yerli sermaye şirketlerinin giriş mahzurlarını azaltması ve onları web3 iş ortamına daha faal bir halde katılmaya teşvik etmesi bekleniyor.

İki ve üçüncü talepler neler?

İkinci talep, ferdî kripto varlık alım satım karları için vergilendirme sisteminin revizyonunu içeriyor. JBA, mevcut kapsamlı vergilendirmeden yüzde 20’lik sabit bir vergi oranına sahip farklı bir öz kıymetlendirme vergilendirme planına geçilmesini önermektedir. Ayrıyeten, bir ziyanı takip eden üç yıl boyunca bir ziyan taşıma kesintisi uygulanmasını ve kripto varlık ticareti yapan bireylerin ziyanlarını sonraki yıllarda kripto varlıklarıyla ilgili gelirlerinden düşmelerine müsaade verilmesini önermektedir. Bu değişikliğin, yatırımcılar ve traderlar için daha adil bir vergi muamelesi sağlaması ve kripto piyasasına daha fazla iştiraki teşvik etmesi amaçlanıyor.

BTC Piyasası: Japonya’da Kripto Para Vergisi İçin Revize Talebi! 2

JBA’nın teklifinin bir öteki hayati istikameti de kripto varlıkların değişiminden elde edilen kârlar üzerindeki gelir vergisinin kaldırılmasıyla ilgilidir. Web3 çağının sınırsız bir dijital ortam yaratmasıyla birlikte, kripto varlık borsalarının iktisatta değerli bir rol oynaması beklenmekte. Bununla birlikte, süreçlerin çokluğu ve ilgili kripto varlıkların çeşitliliği, karmaşık vergi hesaplama zorlukları ortaya çıkarmaktadır. JBA, bu borsalardaki vergilendirmeyi ortadan kaldırarak, süreçler için kripto varlıkları kullanmanın rahatlığını ve cazipliğini artırmayı umuyor. Japonya Blockchain Birliği, önerilen bu revizyonların ülkedeki web3 sanayisinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarı olduğuna inanmaktadır. Kripto varlık işletmeleri için daha elverişli ve destekleyici bir ortam yaratarak, vatandaşların daha geniş iştirakini teşvik ederek ve vergi çerçevesini düzenleyerek, Japonya global Web3 ihtilalinde değerli bir oyuncu olarak ortaya çıkabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap