Japonya, teşebbüslerin kripto para ile fon toplamasına yeşil ışık yaktı

Japonya, teşebbüslerin kripto para ile fon toplamasına yeşil ışık yaktı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Japonya, teşebbüslerin kripto para ile fon toplamasına yeşil ışık yaktı

Investing.com – Japonya’da teşebbüsler, önümüzdeki devirlerde kripto para ihracı yoluyla yatırım alabilecekler. 

Japon Nikkei sitesinin haberine nazaran Japonya Hükümeti, teşebbüsleri desteklemek ismine kripto para ünitelerine yönelik mevcut siyasetini gevşeterek yeni kurallar getirdi. Alınan karara nazaran yeni işletmeler, finansman sağlamak için pay senedi yerine kripto para ünitesi sunabilecek. Bu yolla ülkenin kripto alanında geri kaldığı fikriyle bölüme yönelik benimsenmesinin artması amaçlanırken öteki yandan da teşebbüslerin fon toplama süreçlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor. 

Japonya Hükümeti tarafından atılan bu değerli adım ülkede teşebbüs ekosisteminin güçlendirmesine yönelik alınan bir dizi tedbirin kesimi olarak olarak gündeme geldi. 

Yürürlüğe alınacak mevcut uygulama teşebbüsler tarafından ihraç edilen menkul değerlere yatırım yapan hudutlu iştirakler için geçerli olacak. Böylelikle ülkede yeni işletmelerin finansman kaynakları çeşitlendirilirken yatırımcılara daha fazla seçenek sunularak finansmanın tabana yayılmasına katkı sağlanmış olacak.

Japonya, Asya’daki kripto rüzgarını yakalamak istiyor

Asya bölgesindeki ülkeler son yıllarda kripto ve blockchain alanına yönelik faaliyetleriyle öne çıkıyor. Bu ülkeler ortasında Çin, her ne kadar kripto paraların ülkede her türlü kullanım halini yasaklasa da merkez bankası dijital para ünitesini (CBDC) piyasaya sürerek bu alandaki en tezli ülke olarak öne çıktı. 

Diğer yandan Hong Kong, bu yılın başından beri global kripto merkezi olma amacıyla somut adımlar attı. Japonya ise bu alanda sıkı tedbirler alarak bölümün ülkedeki gelişimine bir nevi sekte vurdu. Güney Kore ise bilhassa Metaverse ve Blockchain alanında değerli projelere sahne oldu. 

Güncel durumda Japonya, yeni işletmelerin kripto ile fon toplamasına müsaade vermesiyle kripto sanayisine yönelik siyasetinde bir gevşemeye giderken dalın ülkedeki gelişimi için kıymetli bir atılım yaptı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap