Japonya, Merkez Bankası Dijital Parası İçin Hazırlıklara Başladı!

Japonya, Merkez Bankası Dijital Parası İçin Hazırlıklara Başladı!

Paylaş
Japonya, Merkez Bankası Dijital Parası İçin Hazırlıklara Başladı!

Merkez bankası dijital para birimleri şüphesiz 2019 yılının en popüler konularından birisi oldu ve bu popülarite 2020 yılında da devam ediyor. Facebook‘un Libra stablecoin’ini tanıtması ve Çin‘in dijital para konusunda ciddi adımlar atması, diğer ülkeleri de bu konuda araştırmalar yapmaya zorladı.

Merkez bankası destekli dijital para birimi ile gündeme gelen ülkelerden birisi de Japonya oldu. Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı yeni yaptığı bir açıklamada böyle bir para çıkartmasalar bile bu konuda araştırma yapmak zorunda olduklarını vurguladı. Şu an için Japonya Merkez Bankası böyle bir girişimde bulunmadı ancak diğer ülkelerin attığı adımlar Asya ülkesini de buna zorlayabilir.

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya konu hakkında Reuters’e verdiği demeçte şunları ifade etti:

“Teknik yenilikler oldukça hızlı yapılıyor. Dünyadaki ödeme sistemlerinin değişimine bağlı olarak Japonya’da merkez bankası dijital para birimlerine olan ilgi de hızlı bir şekilde artış yaşayabilir. Japonya olarak buna hazırlıklı olmalıyız.”

Japonya Henüz Dijital Para Düşünmüyor

Amamiya henüz merkez bankası destekli dijital para birimi piyasaya sürmeyi düşünmediklerini ve potansiyel problemlerin aşılması gerektiğini vurguladı. Söz konusu problemler arasında dijital para hakkındaki güvenlik endişeleri, bunun nasıl dağıtılacağı gibi unsurlar yer alıyor.

Aslında bundan kısa süre önce ülkenin iktidardaki partisi Dijital Yen istediklerini talep etmişlerdi. Bu da yakın zamanda Japonya’dan bir dijital para hamlesi görebileceğimiz anlamına geliyor.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap