Japonya daha sıkı kripto düzenlemelerine hazırlanıyor

Japonya daha sıkı kripto düzenlemelerine hazırlanıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Japonya daha sıkı kripto düzenlemelerine hazırlanıyor

Investing.com – Japonya Finansal Hareket Misyon Gücü (FATF), kripto varlıklar kullanılarak yapılan transfer süreçlerine yönelik kuralın global çapta uygulanması için efor sarfediyor. 

Japonya mahallî basınına nazaran FATF, ülkede Haziran ayından itibaren “sehayat kuralı” ismi verilen kara para aklamayı tedbire uygulamaları yürürlüğe almaya hazırlanıyor. Kararın mevcut kuralların kara parayı aklamada yetersiz kaldığı görüşünün akabinde alındığı bildirildi. 

FATF, 2019 yılından beri kripto paralar kullanılarak kara para aklama ve terörün finansmanı ile uğraş tedbirleri kapsamında oluşturulan seyahat kuralı uygulamalarını kabul ettirmeye çalışıyor. Bu yılın başlarında mevzuyu G-7 Hükümetleri siyasi forumununda gündeme getiren FATF’in teklifine nazaran finansal kurumlar ortasında kripto fon transferleri hakkında bilgi paylaşımı mecburî hale gelecek. 

Japonya’nın bu atağı, G-7 ülkeleri tarafından desteklenen global standartlara ahenk sağlama eforunun bir modülü olarak görülüyor. Kripto sanayisi için ağır ağır kurallar getirilmesi mümkün bu uygulamanın Japonya’da kripto faaliyetlerini kısıtlayıcı kimi tesirleri olabileceği düşünülüyor. Kripto varlık transferlerinin raporlanmasının zarurî tutulması, ülkede faaliyet gösteren şirketlere ek bir yükümlülük getirecek olup süreç hacimlerini de olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor.

Japonya Hükümeti tarafından da desteklenen uygulamanın muhtemelen Haziran ayında yürürlüğe alınacak olması Asya’da kripto ticaretine yönelik kontrollerin sıkılaştırmasına yönelik son atak olacak. 

Japonya, kripto dalına yönelik faaliyetleri yakın izlemeye kararlı olduğunu gösterirken Asya’nın öteki tarafında Hong Kong, Haziran ayı prestijiyle kişisel yatırımcılara kripto ticaretini özgür bırakacak değerli bir atılıma hazırlanıyor. Hong Kong’un bu atılımının son günlerde düşen süreç hacimlerine nasıl bir katkı sağlayacağı merakla bekleniyor. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap