Japonlar’ın gözü ChatGPT’de!

Japonlar’ın gözü ChatGPT’de!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Japonlar’ın gözü ChatGPT’de!

Japon çok uluslu firması SoftBank, ARM halka arzının akabinde OpenAI’ye büyük yatırım yapmayı düşündüğünü açıkladı.

66 milyar dolarlık piyasa pahasına sahip çok uluslu bir Japon holding şirketi olan SoftBank, sermayeyi dağıtmanın yeni yollarını arıyor. Birleşik Krallık çip dizayncısı ARM’in başarılı halka arzının (IPO) akabinde, yatırım devinin yapay zeka dalına ve bilhassa de OpenAI’ye değerli yatırımlar yapmayı düşündüğü bildirildi.

Financial Times’ın bir raporuna nazaran SoftBank CEO’su Masayoshi Son’ın, bilhassa OpenAI’nin ünlü ChatGPT’si olmak üzere yapay zekayla etkin olarak ilgilendiği kaydedildi. Son, Haziran ayında gerçekleşen bir toplantıda ChatGPT’yi bir beyin fırtınası aracı olarak kullandığını söylemişti. Bu sebeple uygulamanın Japon yatırımcının agresif teknoloji yatırımlarına olan ilgisini tekrar canlandırmış olduğu belirtildi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Japonlar’ın gözü ChatGPT’de! 1

“ChatGPT ile her gün sohbet ediyorum”

Son, chatbot’un ağır bir kullanıcısı olduğunu itiraf ederek, “ChatGPT ile her gün sohbet ediyorum.” dedi.

SoftBank ile OpenAI ortasındaki potansiyel işbirliğinin temelinin, Son ile OpenAI CEO’su Sam Altman ortasındaki mevcut bağa dayandığı öngörüldü. Bu iki kesim önderi ortasındaki sık sık yapılan bağlantı, SoftBank’ı yapay zeka oyununa geri döndürebilecek umut verici bir ittifakın sinyalini verdi. SoftBank’ın 2019’da tüm Nvidia paylarını satma kararı ve bugün yüzde 1.070 potansiyel getiri sağlayacak olan sonraki boğa koşusunu kaçırdığı göz önüne alındığında, bu durumun kurtarıcı bir atak olacağı kaydedildi.

Softbank’ın bu atağı birebir vakitte Son’un teknoloji dalında temkinli bir duruştan daha proaktif bir role geçiş yaparak yatırımlara yönelik yenilenen yaklaşımıyla da uyumlu olarak değerlendirildi.

4,4 trilyon doların üzerinde artış

OpenAI’ye yapılacak muhtemel yatırımın kesim için değerli tesirleri bulunuyor. Üretken yapay zeka bölümü değerli bir büyümeye hazırlanıyor ve kestirimler önümüzdeki yıllarda 4,4 trilyon doların üzerinde potansiyel bir artışa işaret ediyor. Microsoft ile genişletilmiş bir iştirakle desteklenen OpenAI, bu alanda güçlü bir rakip olarak duruyor. ChatGPT, kurulduğu günden bu yana gibisi görülmemiş bir büyüme kaydederek dallar ortasında dikkate bedel bir tesir yarattı.

Öte yandan OpenAI’ın, GPT-4 modelini multimodal hale getirmek için genişletmeye çalıştığına ve şirketin Temmuz ayında GPT-5 için ticari marka başvurusu yapmasının akabinde GPT-5’in mümkün bilinmeyen geliştirmesine dair söylentiler ortaya çıkmaya başladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap