Japon Blockchain teşebbüsü Asya ülkeleri için CBDC adımı atıyor

Japon Blockchain teşebbüsü Asya ülkeleri için CBDC adımı atıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Japon Blockchain teşebbüsü Asya ülkeleri için CBDC adımı atıyor

Japon blockchain teşebbüsü Soramitsu, Asya ülkelerini birbirine bağlamak hedefiyle yeni bir hudut ötesi ödeme sistemi projesi geliştiriyor.

Bu proje kapsamında Kamboçya’nın CBDC’si olan Bakong ve prestiji paraya sabitlenmiş stablecoin’ler kullanılacak. Proje, Hindistan, Çin, Japonya üzere ülkeleri ve Güneydoğu Asya bölgelerini hedefliyor.

Japon Blockchain teşebbüsü Soramitsu, Asya ülkeleri için CBDC çalışmaları yapıyor

Soramitsu’nun projeye ait çalışmaları, Kamboçya’daki Bakong CBDC projesi ve Laos’un Lao kip’sinin dahil edilmesi üzere CBDC uzmanlığına dayanmaktadır. Kamboçya’nın Bakong projesi, mahallî para ünitesi rieli yahut ABD doları ile mağazalarda ödeme yapma yahut para gönderme imkanı sunan bir kamu-özel teşebbüsüdür. Projenin başlangıcından beri Bakong’un benimsenmesi, öteki bölgelerde de yaygınlaşmıştır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Japon Blockchain teşebbüsü Asya ülkeleri için CBDC adımı atıyor 1

Soramitsu’nun planladığı hudut ötesi ödeme ağı, farklı ülkelerden gelen para ünitelerinin dönüştürülmesine müsaade vererek süreç fiyatlarında azalma sağlamayı hedeflemektedir. Birebir vakitte, Japon sabit para borsası kurarak bu maksat doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir. Bu borsa, farklı ülkelerin paralarını dönüştürmeye yönelik bir altyapı sağlamayı amaçlamaktadır.

Soramitsu’nun bu hudut ötesi ödeme ağı projesi için Vivit isimli dijital hizmetler şirketi ve Tama Üniversitesi Kural Yapma Stratejileri Merkezi ile birlikte çalıştığı ve büyük e-ticaret siteleri ile paydaşlık arayışında olduğu belirtilmektedir. Ayrıyeten, gerekli değişim altyapısını oluşturmak için Japon Mitsubishi UFJ Trust and Banking üzere ortaklarla işbirliği yapılmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap