İzlanda’da Büyük Bitcoin Soygunu

İzlanda’da Büyük Bitcoin Soygunu

Paylaş
İzlanda’da Büyük Bitcoin Soygunu

İzlanda polisi komplo, hırsızlık ve soygun için yedi kişiyi bölgedeki madencilik tesislerinden çaldığı iddiasıyla suçladı. İzlanda savcıları, şüphelileri çalıntı mallarda 871,000 dolardan fazla parayla alıyorlar, ancak bir grup şahıs da üç ayrı maden şirketinden gelen zararlardan dolayı 1,7 milyon dolarlık tazminat davası açıyor.

Nisan ayında Amsterdam polisi, İzlanda’daki milyonlarca dolarlık Bitcoin madencilik ekipmanını çalma konusundaki bağlantısı nedeniyle Sindri Thor Stefansson adında bir adamı tutukladı. Şimdi İzlanda savcılarından kaynaklanan mahkeme belgelerinin çevrilmiş bir raporuna göre, Stefansson ve diğer 6 kişi on ayrı suçtan yargılanacak.

7 kişi, silah, kokain ve hırsızlık ve 2 milyon dolar değerindeki madencilik bilgisayar ve teçhizatın sahibi olmakla suçlanacak. Modern Consensus’a verilen mahkeme belgeleri, İzlandalı yetkililerin çalınan 871,819 dolarlık teçhizatta çeteyi suçladığını ve iddianamenin bir grup yargıçtan önce yapılacak bir yargılama ile takip edileceğini açıklıyor. Ayrıca, üç ayrı maden tesisini temsil eden hukuk firmaları, gruba farklı bir davada 1,7 milyon dolar ödeyecek.

Stefansson ve çetesinin, 5 Aralık 2017’de Algrim Danışmanlık’tan 100 madencilik kulesini çaldıkları sırada, grubun ilk soygunundan beri önemli Bitcoin madenini soymaya çalıştıkları iddia edildi. Hırsızlar daha sonra Borealis Veri Merkezi (BDC) madenlerinden çalmaya çalıştılar, ancak güvenlik alarmına yajakandılar ve başarısız oldular. İzlanda’daki polise göre, ekip birkaç gün sonra yine Ásbrú’daki BDC Madenlerine saldırdı ancak yine başarısız oldu.

BDC girişimlerinin ardından, Stefansson, Viktori Inga, Peter Stanislav ve Matthíasi Jóni, Borgarnes’deki VK veri merkezini çaldılar ve 28 Bitmain Antminers ile yola çıktılar. Borgarnes madenindeki başarılı skordan sonra ekip, noelden sonraki gün yine BDC’yi soymaya kalkıştı ve şüphelilerden biri bunu tesisin içine almayı başardı. Ancak, BDC alarmları bir kez daha çetenin önüne geçti.

Modern Consensus köşe yazarı Brendan Sullivan’ın belgelerine göre, İzlanda savcıları 16 Ocak 2018’de dört kişinin Advania madenlerini soymak için üç kişiyi daha işe aldıklarını söylediler. Ekip, içerden birisi yardımıyla 225 tamamen işlevsel Bitmain madencilik kulesini çaldı. Soygunun saatlerce sürdüğü bildirildi.

Raporlar, ‘içerideki insanın“ hırsızlara bir güvenlik erişim kodu ve Advania’nın kat planının bir düzenini verdiğini belirtiyor. İzlanda polisi 1 Şubat 2018’de çetenin iki üyesini yasadışı bir sersemletme silahı ve bir buçuk onstan fazla kokainle tutukladı. Bu noktada, şüphelilerinden biri, Stefansson ve çetesini açtığını iddia etti, bu nedenle polis, ilk iki tutuklanmanın ardından grubun her bir üyesini izleyebildi.

Davaya aşina bir “İzlandalı hukuk uzmanı”, savcıların madenciler tarafından tutulan özel hukuk firmaları ile birlikte çalıştığını açıkladı. Stefansson ve ekibi, Algrim Consulting ve Advania madenlerinde gerçekleşen soygunlar için yargılanmakta, ayrıca BDC girişimleri için hırsızlık ve komplo suçlamalarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Stefansson, yine Amsterdam’da tekrar tutuklandıktan sonra İzlanda’daki “düşük güvenlikli” bir ıslah tesisinden kaçmakla suçlanıyor. Bu hikayeyle ilgili ilginç olan, tüm soyguncuların Bitcoin için tüm zamanların en yüksek fiyatlarında seyrettiği dönemlerde gerçekleşmesi. Bu, madencilerin sadece ekipmanı değil, aynı zamanda önemli madencilik gelirlerini de kaybettikleri anlamına geliyor. “Büyük Bitcoin Soygunu” ayrıca, Bitcoin madencilerinin veri tesislerini güvenli bir şekilde muhafaza etmeleri ve sıkı bir gemi bulundurmaları gerektiğini doğruluyor.
Çünkü birkaç yüz makineden oluşan bir soygun, Bitcoin madenciliği işletmesine yüksek miktarlarda paraya mal olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap