İsviçre’nin Zug Kasabasında Blockchain Oylaması!

İsviçre’nin Zug Kasabasında Blockchain Oylaması!

Paylaş
İsviçre’nin Zug Kasabasında Blockchain Oylaması!

Blockchain oylaması, birçok yerel yönetimlerde ve hatta bazı ulusal hükümetlerde bile dile getirilmiş bir konu. Ancak şimdiye kadar Sierra Leone gibi, onu denemek ve uygulamak için ciddi adımlar atmış olan hükümetler çok fazla ilerleme kaydedememişlerdi.

Bu durum, İsviçre’deki Zug kasabasının Blockchain temelli seçim sisteminin deneme sürecini başlatmasıyla değişmek üzere olabilir. Sistem, pazartesiden beri çalışıyor ve önümüzdeki ayın ilk gününe kadar da devam edecek.

Siyasi seçimlerin ardındaki paylar genellikle çok yüksek olduğundan ve insanların aldatmaya meyilli olmalarından dolayı Zug kasabası bu durumun önüne geçecek bir yol bulmaya karar verdiler. İlk deneme için ise, yerel halk, yıllık festivalde havai fişek olmasını tercih edip etmeyeceklerine oy verecekler.

“Kim bilir, beş ya da on yıl içinde blockchain siyasi oylar için kullanılabilir. Hiç kimse blockchain’e, hatta e-oylamaya inanmıyor olabilir, ancak beni potansiyeline inanıyorum ”diyor Belediye başkanı Dolfi Müller.

Blockchain oylaması, diğer elektronik oylama sistemlerine karşı kendi kendini koruyabileceğine inanılıyor, özellikle doğru bir şekilde kurulmuş bir sistem teorik olarak önemli ölçüde müdehale veya saldırı olasılığını azaltacaktır. 

Oylar merkezi olmayan bir sistem üzerinden kullanılacağından ve tek el hükümette toplanmayacağından, siber saldırılara ve çifte oylamaya karşı sistemin çok daha dirençli olacağı düşünülüyor. Bitcoin’in sistemi, bu modelin para birimleriyle nasıl çalışabileceğini zaten kanıtladı.

Şu anda deneme çalışmasıyla ilgili tek sorun, katılımcıların potansiyel örneklem büyüklüğü. Şu anda, bir kişinin katılmaya uygun hale getirdiği Zug’nin eID sistemi yalnızca 240 kayıtlı kullanıcıya sahiptir. Bu sayı sağlıklı sonuçlar elde etmek için yeterli olmayabilir.

Birisi bu denemede oy kullanmak istiyorsa, bir eID kurması gerekecek. Zug için asıl kaygı, vatandaşlarını sisteme dahil olmaları için ikna etmek. İsviçre nüfusunun genel olarak ne kadar muhafazakâr olduğunu düşündüğümüzde bu görev oldukça zor görünüyor.

“Bütün toplumlarda olduğu gibi, açık fikirli insanlar ve daha muhafazakar vatandaşlar var. Daha fazla insanı açık fikirli olmaya ikna etmeyi umuyoruz ”diyor Müller.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap