İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay!

İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay!

Bir trader, BTC fiyat hareketinin 30.000 doların altında sıkıştığını söylüyor. Bu nedenle, Temmuz’un akabinde Bitcoin’in nihayet bir trend kimliği kazanabileceğini öne sürüyor. Pekala, BTC fiyatı aylık kapanıştan sonra ‘havai fişek’ mi? Kripto uzmanı William Suberg, Bitcoin ve geri kalan kripto piyasası için bu hafta bilinmesi gereken 5 şeyi kıymetlendiriyor.

Lider kripto için yapışkan fiyat aralığı değişebilir!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, geçen hafta son derece istikrarlıydı. ABD’nin faiz artırımı ve beraberindeki makroekonomik bilgiler bile küçük süreç aralığını değiştirmeyi başaramadı. BTC fiyat gözlemcileri, 29.000 ila 29.500 dolar ortasındaki bir koridorla kendilerini teselli etmek zorunda kaldılar.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 1BTC 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Haftalık kapanış üst ve aşağı istikametli birtakım ani hareketler görüyor. Bununla birlikte, kısa vadeli bir trend göze çarpan bir biçimde eksik kalmaya devam ediyor. İzleme kaynağı Material Indicators son yorumunun bir kısmında, “Aylık kapanışa hakikat ilerlerken piyasa sizi sarsmaya çalışacak,” diye yazdı. Binance’deki BTC/USD buyruk defterine eşlik eden bir grafik, mevcut süreç aralığının alış ve satış likiditesiyle açıkça tanımlandığını gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 2Binance’te BTC buyruk defteri bilgileri. Kaynak: Material Indicators/Twitter

Kripto piyasaları için fırtına öncesi sessizlik!

Likidite konusunda, tanınan trader Daan Crypto Trades, düşük vakit dilimlerinde izlenecek kıymetli düzeyleri belirledi. CoinGlass’tan gelen bilgilerle birlikte haftalık kapanıştan evvel Twitter takipçilerine “~29K ve ~29.6K düzeyleri mevcut düşük vakit dilimi aralığına hoş bir formda karşılık geliyor. Bu yüzden bu bölgeleri izlemeye devam etmek düzgün.” diyor. CoinGlass birebir biçimde, tarihi olarak Temmuz ayının, 2019’daki %6,6’lık kayıp haricinde, son altı yıldır Bitcoin için “yeşil” bir ay olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 3BTC/USD aylık getiri grafiği. Kaynak CoinGlass

Diğer trader Jelle ise önümüzdeki haftanın piyasalar için fırtına öncesi sessizlik olacağını öngörüyor. Bu bağlamda analist, “Bu haftanın yavaş geçmesini, lakin önümüzdeki hafta havai fişek şovlarının başlamasını bekliyorum. Buna nazaran hazırlanıyorum.” diyor. Ayrıyeten, halihazırda BTC biriktirdiğini de kelamlarına ekliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 4BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak Jelle/Twitter

MACD sinyali Kilit Bitcoin boğa argümanını oluşturuyor

Temmuz ayını ziyanla kapatma yolunda olmasına karşın, Bitcoin öbür bir nedenden dolayı aylık vakit dilimlerinde yatırımcıları heyecanlandırıyor. Hareketli ortalama yakınsama/ıraksama (MACD) göstergesi, klâsik olarak uzun süren BTC fiyat artış periyotlarından evvel gelen bir yükseliş geçişini teyit edecek. Geçtiğimiz hafta çeşitli piyasa iştirakçilerinin belirttiği üzere, aylık kapanış hala bir aylık BTC grafiğinde yükseliş EMA çaprazını kilitlemek için bekleniyor.

Trade merkezi Stockmoney Lizards, yaklaşan çaprazlamanın potansiyel tesirini, Bitcoin’in iki yıl sonra tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkması için yer hazırladığı 2015’in sonlarındaki emsal bir olayla karşılaştırıyor. Artık, yalnızca aylık değil, günlük MACD de boğalar için beklentileri düzgünleştiriyor. Bir günlük vakit dilimlerinde, analist Kevin Svenson hem MACD’yi hem de nispi güç endeksini (RSI) momentum eksikliği nedeniyle “tuhaf bir konumda” olarak tanımlıyor. Analist, “Piyasanın bir atılım yaptığı olağan ‘tamamlanma bölgesine’ giriyoruz. Hassaslık şu anda son derece nötr,” diye ekliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 5MACD ve RSI bilgilerini içeren BTC grafiği. Kaynak: Kevin Svenson/Twitter

Yoğun makro haftanın akabinde, ABD istihdam dataları geldi

Makroekonomik bilgiler için daha sakin bir hafta, kripto da dahil olmak üzere risk varlıklarının reaksiyon verecek bir şey bulma talihinin daha az olduğu manasına geliyor. Bununla birlikte, işsizlik bilgileri, enflasyonun hem azaldığına hem de işgücü piyasasının enflasyonist döngüyü adım adım ele aldığına dair tekrarlanan sinyallerin akabinde ABD’deki ruh halinin odak noktasını oluşturacak.

Finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter, “Bu hafta pek çok değerli istihdam verisi var,” diye özetliyor. Ayrıyeten Kobeissi, S&P 500 şirketlerinin yaklaşık dörtte birinin hafta boyunca çıkarlarını rapor edeceğini belirtiyor. Analist, “Fed Eylül ayında ne yapacağını belirlerken ekonomik datalar son derece kıymetli olmaya devam ediyor,” diye ekliyor. Böylelikle, bilgilerin Federal Reserve faiz oranı kararları üzerindeki tesirine atıf yapıyor.

Stablecoin yatırımcıları “yükleniyor”

Geçtiğimiz hafta, BTC arzının %75 üzere tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşan uzun vadeli sahiplerin elindeki yüzdesiyle ilgiliydi. Artık, yatırımcılar aylık kapanışa yanlışsız stablecoin biriktiriyor. Bu da muhtemelen yeni bir dalgalanma beklediklerini gösteriyor. Araştırma firması Santiment’in belirttiği üzere, bu eğilim en büyük iki stablecoin de dahil olmak üzere birçok stablecoin görülüyor. Bu bağlamda Santiment, şu açıklamayı yapıyor:

Anahtar balina ve köpekbalığı stablecoin cüzdanları, Bitcoin’in ay sonunda 30 bin doların altındaki ziyareti sırasında yükleniyor üzere görünüyor. Tether, USDCoin, BinanceUSD ve Dai, arzın bu kilit cüzdanlara kaydığını görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 6Stablecoin birikim açıklamalı grafiği. Kaynak: Santiment/Twitter

Kripto balina cüzdanı sayısı düşüyor

Balinaların BTC maruziyetindeki değişimler değişik bir hal aldı. En büyük hacimli yatırımcı kümesi, on-chain tahlil firması Glassnode’un “kayda değer” olarak nitelendirdiği değişikliklerden geçiyor. Bu doğrultuda, 30 Mayıs’tan bu yana net risk 255.000 BTC azaldı. Şu anda 1.000 BTC (294 milyon dolar) yahut daha fazlasını tutan cüzdanların sayısı bunu doğruluyor. Ayrıyeten, Glassnode dört ay içinde bu tıp en düşük cüzdan sayılarını kaydediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 7En az 1.000 BTC tutan Bitcoin cüzdanları grafiği. Kaynak: Glassnode/Twitter

31 Temmuz itibariyle, Temmuz ayının başından bu yana yaklaşık 35 düşüş oldu. Bunun sonucunda en az 1.000 BTC bakiyeye sahip 2.006 cüzdan vardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Kritik Olay! 8En az 0,01 BTC tutan Bitcoin cüzdanları grafiği. Kaynak Glassnode/Twitter

Buna karşılık, en az 0,01 BTC içeren cüzdanlar birebir gün 12.214.918 ile ATH düzeyine ulaştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap