İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay!

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay!

Paylaş
BTC Piyasası: İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay!

Kripto analisti William Suberg, yükseliş momentumu eksikliğinin, makro bulutlar ufukta toplanırken Bitcoin (BTC)’yi bu hafta isteksiz bıraktığını belirtiyor. 37.900 dolarda, bu yakınlık bile analistlerin taleplerini karşılamak için yeterli değildi ve Bitcoin’in Ocak ayı boyunca sergilediği çok tanıdık menzil davranışı bu nedenle devam ediyor. Analist, Bitcoin ve altcoin’lerin sonraki hamlelerini hesaplarken dikkate alınması gereken beş kritik olayı paylaşıyor. Biz de analistin anlatımıyla paylaşımlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Ayılar, Bitcoin (BTC) haftalık kapanışını düşürdü

Haftalık kapanıştaki yetersiz kazanımlar bile bu Pazar Bitcoin boğalarını kutlamak için kısa ömürlü bir nedendi. Geceyarısı, Bitstamp’ta BTC’nin 36.650 dolara düşmesiyle anında bir ret mumu süpürdü. Analist Scott Melker’in belirttiği gibi, harekete eşlik eden güçlü hacim, bir pozisyon oluşturmaya gelince hafta sonu fiyat hareketinin güvenilmez doğasının altını çiziyor. Diğer bazı kaynakların geçen hafta söylediği gibi, Scott Melker daha fazla boğa görünümünün hakim olması için 39.600 doların geri alınması gerektiğini yineledi.

Tıpkı yeni bir Twitter güncellemesinde BTC’nin “38.500 dolarlık dirençle mücadele etmeye devam ettiğini” söyleyen analist Rekt Capital’in haftalık mumdan ilham almaması gibi:

Bu, BTC’nin yaklaşık 39.000 doların üzerinde bir yükseliş sağlamak için yukarıda Haftalık mum Kapatması gereken alandır.

Arkasında hayal kırıklığı yaratan bir performansla, Bitcoin böylece aynı eski aralığa geri döndü. Bu durum, bazılarının daha düşük seviyelerin yeniden test edilmesine neden olabileceği konusunda uyarıyor. Popüler trader Pentoshi, “Bu 29-40 bin aralığını uzun süre takas edersek, kişisel olarak herhangi bir rakibin birleşmesini dört gözle bekliyorum” yorumunu yaptı.

Bu arada 38.600 dolar civarındaki zirvelere yolculuk, daha fazla aşağı yönlü beklentiden yükselişin devamı beklentisine hızla değiştiğinden, türevlerde daha önce negatif olan fonlama oranlarını yükseltmeyi başardı. Bununla birlikte, tersine dönüş, fonlama oranlarını geniş ölçüde negatif bölgeye geri gönderdi ve çoğu, yazı yazılırken nötrün hemen altında gezindi.

BTC Piyasası: İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay! 1BTC fonlama oranları tablosu / Kaynak: Coinglass

S&P 500, Mart 2020’den bu yana en kötü ayını geride bırakabilir mi?

Bitcoin’in aylık kapanışı henüz herhangi bir sürpriz getirmeyecek olsa da, borsalar yine de son dakika rahatlaması sağlayabilir. Pazartesi günkü seans öncesi vadeli işlemlerle, Bitcoin’in son aylarda artan pozitif korelasyon gösterdiği S&P 500, Mart 2020’den bu yana en kötü aylık performansına gidiyor. S&P bu ay %7 düştü ve Fed politikası, Covid pandemisinin başlangıcında benzeri görülmemiş likidite sağlanmasına eşlik eden coşkuyu yok etmeye başladığından, Bitcoin yıla gergin başladı.

BTC Piyasası: İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay! 2S&P 500 1 saatlik mum grafiği / Kaynak: TradingView

Fed, “kolay para” musluğunun kapanmasını takip etmesi gereken, eve daha yakın bir yerde, faiz artırımları için zaman çizelgesi konusunda ağzı sıkı olsa da, Bitcoin’ciler için başka bir sorun ufukta. Joe Biden yönetiminin, görünüşte Şubat ayına kaydırılan kriptoyla ilgili yaklaşan düzenleme emri, zaten hırpalanmış duygular açısından kediyi bir kez daha güvercinler arasına koyabilir.

Yaşlı eller iyi yaşlanır

Perde arkasında, varlıklarına tutunan tecrübeli Bitcoin holder’larının daha rahatlatıcı eğilimi devam ediyor. On-chain analitik firması Glassnode’dan bu hafta elde edilen veriler, en son beş ile yedi yıl önce hareket eden kripto para sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını doğruladı. Bu kripto para grubu şu anda toplam 716.727 BTC.

BTC Piyasası: İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay! 3Bitcoin arzı / Kaynak: Glassnode/Twitter

Aynı zamanda, aslında Ocak ayında, fiyat kayıplarına rağmen Bitcoin döviz rezervlerinde genel bir düşüş görüldü. Glassnode verilerine göre, büyük borsalar yalnızca bu hafta yaklaşık 243 milyon dolar düştü. 21 büyük ticaret platformunu izleyen CryptoQuant’tan alınan ayrı rakamlar, bakiyelerin 2018’den bu yana en düşük seviyede olduğunu doğruluyor.

BTC Piyasası: İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay! 4Bitcoin değişim bakiyesi ve BTC grafiği / Kaynak: CryptoQuant

Grayscale Bitcoin Trust, %30 düşüş kaydedecek dalışlar yaptı

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) için işler pek iyi gitmiyor. Ocak ayında Bitcoin’e yönelik kurumsal ilginin yeniden ortaya çıktığını gösteren verilere rağmen, endüstrinin amiral gemisi BTC yatırım ürününe olan talep azalmaya devam ediyor. On-chain analitik firması Coinglass’ın verilerine göre, geçen hafta GBTC işlemleri, Bitcoin spot fiyatına göre şimdiye kadarki en büyük düşüşü gördü.

BTC Piyasası: İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay! 5GBTC primi, holdingler, marker fiyat tablosu / Kaynak: Coinglass

Fonun BTC varlıkları olan net varlık değerine (NAV) yapılan bu düşüş, eskiden yatırımcıların risk almak için ödediği bir primdi, ancak şimdi tablolar çoktan değişti. 22 Ocak’ta, yeni girenler teknik olarak GBTC hisselerini o günkü spot fiyatın yaklaşık %30 altında satın alabildiler. On-chain veri analisti Jan Wüstenfeld, duruma kesinlik kazandırarak, düşüşe rağmen GBTC’nin kurumsal yatırımcıların uzun vadede “kolay paradan” kâr elde etmesinin bir yolunu temsil etmediğini söyledi.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin için ne diyor?

Güvenilir olsun ya da olmasın, bu hafta Bitcoin duyarlılığına bir şeyler oluyor. Ocak ayının neredeyse tamamını “aşırı korku”nun derinliklerinde geçirdikten sonra, yalnızca birkaç kez görülen nadir düşüklerin tekrar ziyaret edilmesinin ardından, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nihayet yukarı bakıyor. Pazar günü, Endeks 3 Ocak’tan bu yana ilk kez 0 ile 25 arasında bir veri olan ‘aşırı korku‘ bölgesinden çıktı.

Sonunda daha olumlu bir havanın girebileceği, analistler için hoş bir sinyal, ancak her zaman olduğu gibi, her şey böyle bir toparlanmanın sürdürülebilir olup olmamasına ve dış sürprizlerle kesintiye uğramamasına bağlı. Haftalık kapanış çekiç mumu, verileri “aşırı korkuya” geri gönderdiği için partinin kısacık olduğunu kanıtladı. Bununla birlikte, 29’a – “korkuya” kısa bir gezi ile endeks, 2018’de oluşturulduğundan bu yana “aşırı korku” bölgesinde şimdiye kadarki en uzun süreyi harcamanın şüpheli onurundan kaçındı.

BTC Piyasası: İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay! 6Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi / Kaynak: Alternatif.me

Bu arada, genel olarak duyarlılığın değişken doğası, hafta sonu fiyat düzeltmesinin başlamasından bu yana perspektiflerin nasıl değiştiğiyle dalga geçen deneyimli trader Peter Brandt’ın gözünden kaçmadı:

Mart/Nisan’da lazer göz takan ve Kasım’da BTC için bir roket atışı öngören sosyal medyada (hepsinin değil) çoğunun şimdi 30 bin dolar seviyesinin kırılacağını tahmin etmesini büyüleyici buluyorum.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap