İşsizlik Krizi Gitgide Büyüyor

İşsizlik Krizi Gitgide Büyüyor

Paylaş
İşsizlik Krizi Gitgide Büyüyor

Dünya genelindeki Koronavirüs vakalarının toplam sayısı 1 milyonu 100 bini aşmışken binlerce dükkan ve işletme kapanmak zorunda kaldı. Türkiye’de ve diğer birçok ülkede kafeler, restoranlar, eğlence yerleri kapandı ve bunun sonucunda milyonlarca insan işsiz kaldı.

Türkiye’de Durum

Koronavirüsün Türkiye’deki istihdam durumunu tam olarak nasıl etkilediği henüz bilinmiyor. Ancak şu anda dile getirilen bazı sayılar şimdiden korku veriyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’ye verdiği demeçlerde Koronavirüs yüzünden 2 milyondan fazla kişinin işini kaybettiğini belirtti. İçişleri Bakanlığı 19 Mart’ta neredeyse 150 bin iş yerinin geçici olarak kapandığını açıkladı. CHP Genel Müdürü Kılıçdaroğlu ise bu sayının aradan geçen zaman içerisinde 400 bine yaklaştığını açıkladı.

ABD’de Durum Kötüleşiyor

St. Louis Fed bundan birkaç gün önce Koronavirüsün ekonomik etkileriyle ilgili bir araştırma yapıp 47 milyon kişinin işsiz kalabileceği sonucuna vardı. Kısa süre önce Oxford Economics tarafından yapılan çalışma da ortaya oldukça kötü bir tablo koyuyor.

Koronavirüs yüzünden başta turizm olmak üzere hizmet sektöründe çalışan hemen hemen herkes olumsuz yönde etkilendi. Oxford Economics’in araştırmalarına göre hizmet sektörü bu salgından etkilenmeye devam edecek.

ABD’de yalnızca mart ayı içerisinde 7 milyon kişinin işine son verildi ve böylece ülkedeki toplam işsiz sayısı 17 milyona ulaştı. Fortune tarafından aktarılan bilgilere göre ABD tarihinde daha önce hiç bu kadar fazla kişi işsiz kalmamıştı.

Oxford Economics tarafından yapılan araştırmalara göre bu durum şimdikinden çok daha kötü bir hal alabilir. Bu araştırmalar ABD’de yalnızca nisan ayı içerisinde 20 milyon kişinin işsiz kalabileceğini gösteriyor.

Oxford Economics’e göre özellikle hizmet sektöründe ve üretim/inşaat gibi alanlarda çalışan kişiler işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Eğitim/sağlık gibi alanlarda çalışan kişilerin işlerini kaybetme ihtimali ise diğerlerine kıyasla daha düşük.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap