İsrail Vergi Dairesi Büyük Tüccarları Belgelemek için Yerel Borsaları İkna Ediyor!

İsrail Vergi Dairesi Büyük Tüccarları Belgelemek için Yerel Borsaları İkna Ediyor!

Paylaş
İsrail Vergi Dairesi Büyük Tüccarları Belgelemek için Yerel Borsaları İkna Ediyor!

Dünyanın dört bir yanındaki vergi kurumları, faaliyetlerini şeffaf hale getirmek için Bitcoin ve kripto şirketlerine baskı uygulamaya devam ediyorlar. En son örnek, 50.000’den fazla müşteriye sahip olan yerel borsaların, büyük tüccarları ulusal vergi otoritesine bildirmeye ikna eden İsrail’den geliyor.

Tel Aviv merkezli kripto-para birimi borsası Bits of Gold, ülke basında çıkan haberlere göre, “Ağır” kullanıcılarını İsrail Vergi Dairesi’ne bildirmeyi kabul etti. Şirket, on iki aylık bir süre boyunca toplam 50.000 $ veya daha fazla yatırım yapan herhangi bir kişi hakkında vergi otoritesine bilgi iletecek. Borsanın, daha büyük müşterileri hakkındaki bilgileri hedefleyerek, döviz bürosundaki faaliyetlerini yerinde denetlemesinin ardından bunu kabul ettiği söyleniyor.

Ülkede faaliyet gösteren borsalar, büyük miktarda ticareti İsrail Kara Para Aklama ve Terörle Finansman Yasağı Kurumu’na bildirmek zorunda ancak bu bilgi vatandaşların mahremiyetini korumak için yürürlükte olan yasalar olduğu için vergi otoritesine kolayca ulaşamamaktaydı. Dahası, İsrail Vergi Dairesi, yerel gazete Calcalist’e göre, şirketleri anlaşmalarını ve mahkeme emirlerini desteklemeden müşterilerini bildirmeye zorlama hakkına sahip değiller.

Raporlara göre, Gold Bits ile yapılan bu anlaşma sayesinde, İsrail vergi idaresi artık daha fazla yerel şirkete ve benzer düzenlemelere ulaşmaya çalışan borsalara yaklaşmayı planlıyor. Bu olay kripto alanında İsrail Vergi Dairesi’nin en son girişimi olarak karşımıza çıkıyor.

Daha önce de mayıs ayında İsrail Vergi Dairesi, bölgesel şubelerin, bitcoin ticareti yaptığından şüphelenenlere mektup gönderdiği ve alıcıların geçmiş işlem geçmişi ve mevcut varlıklar dahil olmak üzere kripto-para piyasasında yer alan tüm katılımlarını açıklamasını talep ettikleri bildirilmişti. İnsanlardan, sahip oldukları tüm takas hesaplarını ve cüzdanlarını listelemeleri ve ticari kazançlarını bildirmeleri isteniyordu. Ayrıca yetkililer, bu şekilde, madencilikle uğraşan insanların da ortaya çıkmasını bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap