IRS, Altcoin Staking Gelirlerinden Vergi Tahsil Etmek İstiyor!

IRS, Altcoin Staking Gelirlerinden Vergi Tahsil Etmek İstiyor!

Paylaş
BTC Piyasası: IRS, Altcoin Staking Gelirlerinden Vergi Tahsil Etmek İstiyor!

Amerikan İç Gelir Servisi IRS, geçtiğimiz gün altcoin stake eden yatırımcılar ile ilgili bir duyuru yaptı. IRS, vergi mükelleflerinin altcoin stake ederek elde ettiği yararların adil pahası üzerinden gelir vergisine dahil olacağının altını çizdi. Kurum, fiyatları daima değişen kripto paraların hangi düzeyden vergiye doğal olacağı hakkında ise şu ifadeyi kullandı:

“Adil piyasa pahası, vergi mükellefinin staking gelirini elde ettiği tarih ve saat itibariyle belirlenir.”

Yetkililer, bu kuralın borsalar aracılığıyla Proof-of-Stake (PoS) ağlarında stake faaliyeti sonucunda elde edilen gelirler için de tıpkı olduğunu belirtti.

Altcoin Staking Nedir? Ne İşe Fayda?

Yatırımcıların ağa altcoin kilitleyerek elde ettikleri pasif gelir staking olarak isimlendiriliyor. Kripto yatırımcıları, PoS sistemi ile çalışan blockchain ağlarına bir ölçü token kilitleyerek sisteme dahil oluyor. Altcoin stake eden bireyler, süreçleri doğrulamaya yardımcı olmaları sonucunda muhakkak bir oranda gelir elde ediyor.

Ödüller, değişkenlik gösterirken DeFi protokolleri ekseriyetle %6 ila %12 ortasında yıllık gelir vaat ediyor.

IRS’in bu yasal rehberliği, ABD’li devlet kurumlarının borsaları üzerindeki staking baskısının akabinde geldi. SEC, Binance.US ve Coinbase üzere borsaların staking programlarına karşı yakın vakitte dava açtı. Kraken borsası ise SEC ile anlaşarak staking programını şimdiden kapatma kararı aldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap