İran Kripto Para Yasağını Eylül Ayında Kaldırıyor

İran Kripto Para Yasağını Eylül Ayında Kaldırıyor

Paylaş
İran Kripto Para Yasağını Eylül Ayında Kaldırıyor

Merkez bankası yetkilisi, 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ülkedeki resmi düzenlemenin önünü açan bir konferansta, İran’ın Eylül ayında kripto para birimi yasağını muhtemelen tersine çevireceğini söyledi.

Bu yılın nisan ayında alım satımına ilişkin bir yasaklama yasası çıkaran ülke, bu tarihten beri, yeni Amerikan yaptırımları da eklenince ekonomisine kargaşa getirdiğini gördü, ulusal para birimi o zamandan beri değerinin önemli bir bölümünü yitirdi.Daha önce ulusal bir kripto para birimi yaratma planlarını işaret eden, Merkez Bankası Yenilikçi Teknolojiler Müdürü Nasser Hakimi, düzenleyici dikkatin artık kamusal kripto varlıklarına kaydığını söyledi.

Kara Para Aklamanın Önlenmesi Yüksek Konseyi, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusundaki küresel iddialar konusundaki kaygılar ışığında daha önce bir yasaklama getirmişti. Ancak hükümetin dikkatinden sonra bu yasak yasasının gözden geçirileceği görülüyor. Ulusal kripto planlarıyla ilgili olarak Hakimi, projenin de yetkililerden uygun ve yaygın bir desteğe ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, bunun da sonuca ulaşması gerektiğine işaret etti. Ulusal sanal para birimleri dünyadaki başarılı deneyimleri kanıtlamadı, ancak bazı ekonomik yetkililer bunun üzerinde durdu, bu yüzden Bilişim Hizmetleri Şirketi bir test baskısı yaptı ve diğer bazı kurumlar da bu konuda işbirliği yapıyor.

Bu arada hükümet, Eylül ayında ticaret bloğunu gözden geçireceğini ve sonuçta kripto paraların popülaritesini artıracağını ve kullanımını engellemenin yersiz olacağını kabul ettiği bildirildi.Eghtesad’ın da belirttiği gibi, İran iç piyasası, Nisan ayındaki açıklamadan sonra iki haftadan daha az bir süredir kapanıyor ve bu tarihten beri faaliyetlerine devam ediyor. Bu, finans sektörünün sınırlarının ötesinde ve endüstriyel bir mesele olarak kabul ediliyor, bu yüzden bunu kripto madenciliği endüstrisi olarak görebiliriz. Hakimi Eylül incelemesinin alacağı tartışmaların türü hakkında da bilgiler verdi.

Temmuz ayında, Bitcoin yasağına rağmen İran’ın ekonomik sıkıntıları nedeniyle Bitcoin’e başvurmak zorunda kaldığını söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap