İnsanlar Bitcoin’den Kaçıp USDT’ye Sığındılar

İnsanlar Bitcoin’den Kaçıp USDT’ye Sığındılar

Paylaş
İnsanlar Bitcoin’den Kaçıp USDT’ye Sığındılar

Tether’ın sabitkoini (stablecoin) USDT geçtiğimiz son birkaç saat içerisinde oldukça iyi bir performans sergiledi. Şu anda sirkülasyondaki her bir USDT, bire bir oranında ABD Doları ile destekleniyor (1 USDT = 1 USD). USDT’nin adından da anlaşılabileceği üzere ‘sabit’ bir değere sahip olması birçok kripto para yatırımcısını kurtarmış olabilir.

Bundan iki gün öncesine kadar 7 bin-8 bin dolar aralığında seyreden Bitcoin fiyatı birkaç saat önce 4 bin dolara kadar geriledi. BTC fiyatındaki bu hareketlilik birçok yatırımcının güvenini kırdı. Hatta insanlar Bitcoin’in gerçekten güvenli bir liman olup olmadığını tartışmaya başladılar.

Küresel piyasaların halini düşünecek olursak şu anda neyin ‘güvenli’ bir liman olduğunun belli olmadığını söyleyebiliriz. Altının bile değer kaybettiği şu günlerde insanlar nereye sığınacaklarını şaşırır hale geldiler. Ama tüm bunlar yaşanırken insanların yardımına USDT ve benzeri sabitkoinler yetişti.

USDT Rekor Kırdı

Yatırımcılar kripto para piyasasında yaşanan ani hareketliliklerden kaçınmak, tabiri caizse biraz ‘soluklanmak’ için paralarını USDT’ye aktarabiliyorlar. USDT’nin değeri büyük ölçüde sabit kaldığı (1 USD) için yatırımcılar USDT’yi güvenli bir liman olarak kullanabiliyorlar.

Son birkaç saat içerisinde de tam olarak bunun yaşandığını gördük. İnsanlar Bitcoin fiyatındaki hareketlilikten kaçınabilmek için paralarını USDT’ye aktarmaya başladılar. Bunu USDT’nin son 24 saat içerisindeki ticaret hacmine baktığımızda açıkça görebiliyoruz.

Piyasada fırtınalar eserken 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşan USDT’nin piyasa değerinde de kayda değer bir artış var. Hem Tether tarafından yapılan resmi açıklamaya hem de Coinmarketcap gibi platformların verilerine göre USDT’nin piyasa değeri son birkaç saat içerisinde kısa süreliğine de olsa 5 milyar doları aştı.

USDT’nin ticaret hacminde ve piyasa değerinde görülen bu artış gösteriyor ki yatırımcılar piyasada fırtınalar eserken USDT gibi sabitkoinlere yöneliyorlar. Bu bağlamda USDT’nin kripto para yatırımcıları için güvenli bir liman olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap